Trening powinien być wszechstronny

Jednym z najczęściej popełnianych przez początkujących jest wykonywanie konkretnego, wąskiego zakresu ćwiczeń. Skupiają się oni na określonej części ciała zapominając, że najlepsze efekty przynosi wszechstronny trening. Przykładowo same ćwiczenia na odchudzanie brzucha nie wystarczą, aby wypracować zgrabną sylwetkę i dobrą formę. Zdaniem profesjonalnych trenerów jest nawet odwrotnie. Owszem, ćwiczenia mięśni brzucha są ważne, ponieważ to jest to istotna część ciała. Ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Jednak trzeba ćwiczyć ją umiejętnie. Po pierwsze lepiej zaangażować w wysiłek mięśnie całego ciała, ewentualnie nieco więcej ćwiczeń poświęcić brzuchowi. Po drugie warto też pamiętać, że popularne brzuszki to nie jedyne skuteczne ćwiczenia na odchudzanie brzucha. Równie dobre, a czasami i lepsze, efekty przynosi na przykład joga. Popularna deska wydaje się niezbyt wymagająca, ale kiedy przychodzi do wytrzymania w tej pozycji nieco dłużej, szybko okazuje się sporym wyzwaniem. Tym bardziej, że angażuje do pracy mięśnie całego ciała. To tylko jeden z dowodów, że trening nie zawsze musi przybierać monotonny charakter. Warto szukać różnego rodzaju urozmaiceń. Dzięki temu ćwiczenia nie znudzą się tak szybko, zostaną natomiast wplecione w życie na stałe.

Odchudzanie to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy, kto w przeszłości choć raz próbował pozbyć się nadwagi. Niestety wiele krążących na temat tego procesu stereotypów bardzo przeszkadza w rozsądnym podejściu do odchudzania. Ludzie wierzą chociażby w diety cud, które pozwolą im zrzucić kilkanaście kilo w kilka tygodni i do tego bez żadnego większego wysiłku. Nie jest to zdrowe podejście. A głodówki czy nadmierne obciążanie organizmu ćwiczeniami nie tylko nie pomogą schudnąć, ale szybko doprowadzą do pogorszenia stanu zdrowia. Odchudzać warto się zatem z głową. Oznacza to przede wszystkim wprowadzenie przynajmniej podstawowych zasad zdrowego odżywiania. A także umiarkowaną i regularną aktywność fizyczną. W przypadku tej ostatniej nie trzeba jednak od razu angażować się w morderczy trening crossfit czy bieganie maratonów. Lekarze zachęcają nawet by podejmowane ćwiczenia na odchudzanie brzucha i innych części ciała były mniej wyczerpujące. Zwłaszcza w przypadku osób, które do niedawna wiodły siedzący tryb życia i teraz zmagają się z nadwagą. W ich przypadku trening warto poprzedzić konsultacją z lekarzem w celu określenia, co organizm w danej chwili jest w stanie wytrzymać. Jeszcze większą rozwagą powinni się wykazać ludzie otyli. Tutaj naprawdę nie ma miejsca na błędy. Konsultacja z dietetykiem to podstawa, a trening przynajmniej na początku powinien być przeprowadzany pod okiem profesjonalnego trenera osobistego.

Zaczynając nowe treningowego wyzwanie człowiek na ogół jest pełen optymizmu i energii. Tym bardziej że przełamanie monotonii siedzącego trybu życia jest naprawdę przyjemne. Dodaje sił i zapału. Niestety w niedługim czasie ten ostatni maleje, pojawiają się też pierwsze wątpliwości. Zwłaszcza że o ile na początku efekty wysiłku są bardziej dostrzegalne, to potem proces ten zwalnia. A trenujący zakłada, że ćwiczenia przestają przynosić efektu. W rezultacie mniej lub bardziej gwałtownie z nich rezygnuje. Powrót do niedawnej wagi to wówczas kwestia czasu. Ten kryzys opłaca się jednak przetrzymać. Nie biernie, ale kontynuując swoje wysiłki. Piękna sylwetka nie rozwiąże wszystkich problemów, nawet jeżeli uda się ją w końcu wypracować. Będzie jednak oznaką zdrowia, a także poprawi codzienne samopoczucie. Warto zatem o siebie dbać. Kiedy natomiast trening zacznie się nudzić, najlepiej wprowadzić do niego nowe ćwiczenia lub nieco zmodyfikować te dotychczas wykonywane. W Internecie bez trudu znajdzie się programy treningowe o różnym stopniu zaawansowania. Grunt to się nie nudzić i nie zakładać, że po wypracowaniu określonej wagi zrezygnuje się z aktywności fizycznej. Powinna ona stanowić stałą w życiu człowieka, wówczas uda się z jej pomocą podnieść jakość życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here