Czy napoje gazowane są zdrowe

Część z nas nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez puszki Pepsi czy Coca Coli. To napój, który już na dobre zawitał w naszym jadłospisie. Ma swoich fanów, jak i wrogów, czy słusznie? Czy napoje gazowane faktycznie są niezdrowe? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć, odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Czy napoje gazowane są zdrowe?

Faktem jest, że napoje gazowane nie są zbyt zdrowe i są bardzo demonizowane, jednak nikt nie mówi o tym, że niezdrowa jest dawka cukru zawarta w napoju gazowanym! I to on jest największym szkodnikiem dla naszego zdrowia. Gazowany napój sam w sobie nie zawinił. Napoje, które możesz kupić w sklepie, słodzone są różnymi formami cukrów, jak na przykład syrop glukozowo-fruktozowy, fruktoza, syrop kukurydziany, glukoza, sacharoza. Znajdziesz je w napojach energetycznych, izotonikach, smakowych wodach, sokach, a nawet w napojach mlecznych. Ogromna ilość cukru nie jest domeną napojów gazowanych!

Gazowane napoje light

Nie wszystkie napoje są jednak takie kaloryczne, puszka Sprite czy Fanty ma już tylko dwie łyżeczki cukru. Jeśli chcesz więc pić gazowane napoje, wybierz te, które mają jak najmniej cukru. Jeśli już wybierzesz swój ulubiony napój, to zrób sobie spory zapas, by ci go nie zabrakło. Napoje gazowane możesz kupować online w większych ilościach, pozwoli ci to trochę zaoszczędzić, szczególnie jeśli pijesz napoje gazowane codziennie.

Czym są słodzone napoje gazowane?

Przeciętny słodzony napój gazowany ma sporo kalorii i ogromne ilości cukru. WHO zaleca by dziennie spożycie cukru wynosiło 50 gram, to 10 łyżeczek cukru. Dobrze znana nam Coca Cola w jednej puszce ma prawie 6 łyżeczek cukru! Musisz też pamiętać, że w ciągu dnia cukier dostarczasz do organizmu nie tylko z napojów, ale też z owoców, o czym część osób nie pamięta. To niekontrolowana dieta wpływa na to, że tyjesz od napojów słodzących. Ludzie nie zwracają po prostu uwagi, na to, ile cukru powinno się przyjmować.

Skład napojów gazowanych light

Niektórzy pewnie teraz powiedzą, że napoje gazowane to przecież sama chemia! To prawda, jednak w dzisiejszych czasach, trudno dostać coś, co chemią nie jest. Mięso czy warzywa, które kupujesz w sklepach, zwykle są pełne chemii. Zaś napoje zero często mają lepszy skład, a słodzone są zazwyczaj aspartamem, ksylitolem, syropem z agawy, melasą czy miodem. To z pewnością lepsze alternatywy dla syropu kukurydzianego czy glukozowo-fruktozowego.

Warto do wszystkiego podchodzić z rozwagą, bo jak mówił Paracelsus: Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez napoju gazowanego do obiadu, to nie rezygnuj z niego. Gwałtowne odrzucanie cukru też może źle się skończyć. Pamiętaj, tylko by zachować równowagę w swojej diecie, a wszystko będzie w porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here