Jak się ma cebula do odchudzania?

Z pośród warzyw nie ma zdrowszych, jak czosnek i jego siostra cebula. Cebula jest warzywem, które ludzie uprawiali już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Ceniono ją za dziesiątki dobroczynnych właściwości, jakie posiada. Wśród nich są właściwości odżywcze i lecznicze. Cebula rośnie we wszystkich krajach i wszędzie jest bardzo doceniana. Trudno jest sobie wyobrazić kuchnię bez cebuli i czosnku. W każdym domu znajduje się jedno i drugie warzywo. A nawet, gdy ktoś nie lubi czosnku ze względu na jego specyficzny i intensywny zapach, to nie stroni od cebuli. Można zaryzykować twierdzenie, że cebulę lubią wszyscy. Można ją spożywać na surowo, jak i po obróbce cieplnej.

Oczywiście najzdrowsza jest surowa cebula i nie jest też zbyt kaloryczna. Dużo więcej kalorii posiada wtedy, gdy jest smażona. Dlatego nie każdy może ją spożywać. Albo nie w takich ilościach, jakby chciał. Na pewno nie powinny jeść jej osoby z nadwagą i ludzie otyli. Oraz ludzie posiadający przeciwwskazania zalecone przez lekarza. W każdym razie smażona cebula a odchudzanie nie idą w parze. I najlepiej takiego dania unikać.

Cebula nie jest jednakowa. Różni się od siebie kolorem i pewnymi właściwościami. Mamy cebulę żółtą, cebulę czerwoną, cebulę cukrową, dymkę i szalotkę. Najbardziej popularna jest żółta cebula, której używamy w naszych kuchniach. Posiada ona mocny zapach wchodzący w oczy i drażniący błony śluzowe nosa. Cebula czerwona choć nie jest tak popularna, jak cebula żółta, lecz z każdym rokiem wzrasta jej popularność. Dzięki temu, że posiada bordowy kolor bardzo ładnie prezentuje się z innymi warzywami, które nie posiadają jaskrawej barwy. I dlatego używana jest do sałatek i surówek.

Cebula czerwona w smaku jest delikatniejsza i dlatego bardziej odpowiada niektórym osobom podobnie, jak cebula cukrówka. Cebula cukrowa ma jeszcze bardziej delikatniejszy smak i zapach od cebuli czerwonej. Dlatego często spożywana jest na surowo, jako dodatek do sałatek, czy kanapek. Cebula dymka jest najmniejszą z cebul i sprzedawana jest w pęczkach razem ze szczypiorkiem. Można ją marynować, dodawać do sałatek, kanapek, a także do mięs pieczonych. Nie należy smażyć cebuli dymki, gdyż smażona wytwarza gorzki smak. Natomiast cebula szalotka jest jasno różowego koloru i bardzo podobna do czosnku.

Cebula wspomaga odchudzanie, gdyż dzięki wielu enzymom usprawnia trawienie, czym przyspiesza metabolizm. Jeżeli więc smakuje nam cebula a odchudzanie jest w naszym przypadku konieczne, to nie strońmy od tego jednego z najzdrowszych i najstarszych warzyw na świecie. Poza wspieraniem odchudzania cebula dzięki zawartości glikozydy. A w tym najważniejszego składnika, czyli dwusiarczku alilo-propylowego posiada szereg właściwości leczniczych. Działanie cebuli jest prawie identyczne jak działanie czosnku.

Zarówno czosnek, jak i cebula zapobiega infekcjom, ma działanie przeciwzapalne i działanie wykrztuśne, wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych, uodparnia organizm, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, zapobiega zakrzepom, reguluje ciśnienie krwi, rozrzedza krew, zapobiega powstawaniu zakrzepów, zapobiega cukrzycy, obniża poziom cukru w organizmie, obniża cholesterol, wzmacnia układ nerwowy. Cebula to również dobry lek na blizny, oparzenia, wrzody. A wszystko dzięki licznym witaminom. Witaminie A, B, C, E. I minerałom, jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód, cynk.

Gdy stoimy u progu odchudzania, to czas na zmianę diety i zmianę stylu życia. Dieta podczas odchudzania musi być tak skomponowana, aby zapewniała organizmowi wszystko, czego potrzebuje do dobrego funkcjonowania. A jednocześnie musi być taka, aby nie przekraczała dziennej normy kalorycznej. Najlepiej ustalić ją z pomocą dietetyka. Gdyż koniecznie musi być zbilansowana i dostarczać tłuszczów, białek, węglowodanów w takich ilościach, jakie zakłada dieta odchudzająca. Dieta taka dostosowana jest do wagi pacjenta, wieku, wzrostu, płci i aktywności ruchowej. Gdy nadwaga jest kilkukilogramowa można spróbować samemu zrzucić np. 10 kilogramów. Lecz przy dużej nadwadze lub otyłości dieta powinna być przeprowadzana pod nadzorem dietetyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here