Metody odchudzania

Odchudzanie to zmora naszych czasów. Istnieje duża presja społeczna względem szczególnie kobiet, by dbały o swój wygląd, w tym właśnie o sylwetkę. Sylwetka ta powinna być – według istniejącego stereotypu – smukła, zwinna, zgrabna, wcięta w pasie, „jak u osy”. Niedobrze widziane przez niektórych są: tusza, „boczki”, „wałeczki”, „brzuszek”, „oponka”. Niestety.
Wymogi społeczne, sprawiedliwe czy niesprawiedliwe – budzące kontrowersje społeczne, skłaniają mnóstwo dziewczyn i kobiet do odchudzania. Nieustannego dbania o sposób odżywiania, ciągłego bycia na diecie. Odmawiania sobie wielu potraw, liczenia kalorii. Biegania do łazienki i ważenia się.
Niestety takie odchudzanie potrafi być groźne. Nie można się w nim zatracić, trzeba mieć kontrolę nad tym, co się robi. Podchodzić do tego z rozsądkiem. Przesada w dietach potrafi tragicznie wpłynąć na stan zdrowia organizmu i może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę ludzką. Mogą pojawić się zaburzenia typu bulimia i anoreksja. To bardzo groźne schorzenia psychiczne, które mogą prowadzić nie tylko do zeszpecenia, ale i do nawet do śmierci.
Tak zatem odchudzanie powinno być przemyślane, dobrze ustawione, kontrolowane. Wówczas będzie miało pozytywne efekty dla organizmu. Będziemy nie tylko chudsi, zgrabniejsi, ale i organicznie wydajniejsi.
Do dobrych praktyk należą soki warzywne na odchudzanie, ale i owocowe, zielone koktajle na energię, zbilansowane posiłki, zdrowy nabiał, mięso ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł.
Do niezwykle korzystnych dla naszego organizmu należą soki z kiszonych warzyw. Wiedziały o tym nasze babcie i prababcie. teraz my na nowo je odkrywamy. Do kiszenia i zrobienia soku nadają się na przykład buraczki, marchew, pietruszka, pasternak, ogórki, kapusta. Kisić możemy również jabłka, a potem wrzucić je do sokowirówki. Uzyskamy niezwykły, orzeźwiający i oczyszczający napój naturalnie lekko gazowany.
Oczywiście najpopularniejsze są soki z surowych warzyw i owoców. Istnieje wiele przepisów. Przytoczymy kilka przykładowych.
Na pierwszy z soków potrzebujemy: połowę zielonego ogórka, 2 łodygi selera naciowego, 3 jabłka i połowę cytryny lub limonki. Do sokowirówki wrzucamy kolejno ogórka, selera, jabłka i cytrusy. Wlewamy do szklanki i spożywamy. Z podanych składników można zrobić dwie porcje, szklanki dla dwojga. Sok przygotowany w taki sposób zawiera szereg witamin z grupy B: B1, B2, B3, B5, B6 oraz dużo witaminy C. Ponadto składniki mineralne: żelazo, potas, sód, magnez, wapń, chlor. Naturalnie zawarte będą tu także bioflawonoidy, beta-karoten i kwas foliowy.
Drugi przepis wymaga użycia paczki liści szpinaku (ćwierć kilograma),
3-4 jabłek, pęczka naci pietruszki, kilku kostek lodu i szklanki wody. Jabłka pokroić należy na kawałki, posiekać szpinak, pietruszkę. Wszystko wrzucić do blendera lub shakera z lodem i wodą. Jakie są właściwości takiego soku? Jest bogaty w witaminy i żelazo (dzięki szpinakowi). Przyczynia się do oczyszczania z toksyn nerek, gdyż przyspiesza oddawanie moczu (tak działa pietruszka).
Trzeci z proponowanych przepisów przewiduje użycie następujących ingredientów: pęczek natki pietruszki, można także korzeń, pęczek kolendry, 2 łodygi selera naciowego, pół cytryny. Sok taki jest oczywiście zielony, świeży. Oczyszcza bardzo dobrze organizm z toksyn – pietruszka ma właściwości moczopędne, przyspiesza wymywanie się niepotrzebnych w organizmie substancji.
Czwarty sok warzywno-owocowy ma następującą, taką typowo polską listę składników: 2 świeże buraki, 3 soczyste marchewki, 1 duże jabłko lub dwa mniejsze. Spokojnie kupimy te warzywa i owoce w każdym sklepiku typu warzywniak osiedlowy. Sok taki ma właściwości przede wszystkim antynowotworowe. Regeneruje także wątrobę, wzmacnia serce.
Piąty z soków to ciekawe połączenie czerwonych warzyw i owoców. W składzie znajdziemy pomidory (kilka, najlepiej ekologicznych, które smakują rzeczywiście jak pomidory, a nie jak balon z wodą), czerwone winogrona i porzeczki, śliwki węgierki i cytryna. Sok zawiera witaminy A i C, minerały, przede wszystkim potas (dzięki pomidorom) i antocyjany (dzięki winogronom).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here