posiłek

Sportowy tryb życia wiąże się z koniecznością powiązania diety i aktywności. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby dostarczyć odpowiednie paliwo dla mięśni, a jednocześnie nie przeciążyć organizmu. Także w trakcie treningu należy dostarczać potrzebne składniki, które są wypłukiwane przez wzmożony wysiłek, w tym wodę. Dziś przeanalizujemy co warto jeść, a czego unikać w poszczególnych porach dnia, prowadząc sportowy tryb życia.

Posiłki przed, w trakcie i po treningu – co warto jeść, a czego unikać w poszczególnych porach dnia, prowadząc sportowy tryb życia

Sportowy tryb życia wiąże się z koniecznością powiązania diety i aktywności. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby dostarczyć odpowiednie paliwo dla mięśni, a jednocześnie nie przeciążyć organizmu. Także w trakcie treningu należy dostarczać potrzebne składniki, które są wypłukiwane przez wzmożony wysiłek, w tym wodę. Dziś przeanalizujemy co warto jeść, a czego unikać w poszczególnych porach dnia, prowadząc sportowy tryb życia.

Fast foodom mówimy nie!

Choć i sportowcom zdarza się zgrzeszyć i zjeść coś niezdrowego, to dla wytrenowanego organizmu jednorazowe odstępstwo od normy nie będzie miało złych skutków. Niemniej jednak na co dzień nie można jeść fast foodów, zatem hamburgerom, frytkom smażonym na głębokim tłuszczu, czy kebabom mówimy stanowcze nie! Fast foody zawierają szkodliwe tłuszcze trans, które odkładają się w ścianach tętnic i powodują miażdżycę. Taka dieta może prowadzić do zawałów serca i udarów.

Co należy jeść przed treningiem?

Zapotrzebowanie sportowców na kalorie jest naprawdę różne niemniej przed treningiem zwykle nie należy się zbytnio objadać. Na przykład Cristiano Ronaldo na śniadanie przed porannym treningiem chętnie zjada kanapki z serem i pije mleko, warto podkreślić, że dobowa liczba kalorii w przypadku piłkarzy nie jest bardzo duża i wynosi 3000 kcal przy 4-godzinnym treningu dziennie. Tenisistka Venus Williams dzień zaczyna od wypicia koktajlu proteinowego, zjedzenia owoców lub omletu, a jej trening to 4-4,5 godziny dziennie. Z kolei tenisista Andy Murray w dzień treningowy zjada na śniadanie owsiankę, jajka z boczkiem i fasolę, co daje mu potrzebną energię. Niektórzy sportowcy uprawiający sporty szybkościowe dietę mają niecodzienną. Najszybszy sprinter Usain Bolt przed treningiem lubił jeść nuggetsy z kurczaka, a dziennie w czasie trwania kariery spożywał 5,5 tys. kcal przy 3,5 godzinnym treningu. Zatem dieta przedtreningowa może być naprawdę zróżnicowana. Jeśli nie masz pojęcia co będzie dla Ciebie najlepsze, to postaw na catering dietetyczny dopasowany do indywidualnych potrzeb i stworzony przez specjalistów żywienia.

Co warto spożywać w trakcie treningu?

Przede wszystkim w trakcie każdego treningu istotne znaczenie ma dostarczanie odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów. W trakcie wysiłku spada poziom potasu, magnezu, a także sodu w organizmie i są one usuwane wraz z potem. Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja, zależna od intensywności treningu. Przede wszystkim dostarcza się węglowodany, które są szybko przyswajalne, te złożone spożywa się przed treningiem.

Posiłki po treningu – lekko strawne czy ciężkostrawne?

Wielu sportowców najbardziej obfite posiłki spożywa po treningu. Ich kolacje nie są standardowe i często zawierają np. steki, owoce morza, kurczaka czy sałatki warzywne. Im bardziej intensywny trening siłowy tym większe zapotrzebowanie na białko, gdyż potrzebne jest do budowy i ochrony masy mięśniowej. Ważna jest szybka odbudowa rezerw glikogenu. Po wysiłku ważne jest też picie napojów izotonicznych, które przyspieszają regenerację i wyrównują równowagę elektrolitową. Jeśli stawiasz na profesjonalny, codzienny trening to musisz o tym pamiętać.

Jeśli cukry to te zawarte w owocach, kaszach, ziemniakach czy ryżu 

dieta

Źródłem dość szybko przyswajalnego cukru są owoce, to dlatego w czasie zawodów czy treningu sportowcy często po nie sięgają. Dzięki temu mogą utrzymać kondycję swoich mięśni na właściwym poziomie. Często można zobaczyć tenisistów czy siatkarzy spożywających w przerwie meczy banany. Nic w tym dziwnego, wszak są one cennym źródłem nie tylko węglowodanów, ale również potasu i w połączeniu z elektrolitami zapobiegają skurczom mięśni. Przed dużym wysiłkiem należy zjeść spore śniadanie, najlepiej na 3 godziny przed treningiem czy zawodami. Kolarz biorący udział w 200 km wyścigu Tour de France tylko na śniadanie zjada miskę płatków owsianych, duży omlet, trzy kanapki z serem i szynką, jogurt, 100 g makaronu, pół litra koktajlu owocowego, jedną szklankę soku jabłkowego czy kawę. W czasie wysiłku je batony energetyczne i spożywa żele izotoniczne, a także napoje elektrolityczne. Bezpośrednio po wysiłku wypija napój regeneracyjny, zjada kanapkę z kurczakiem oraz wypija pół litra koktajlu owocowo-warzywnego i dwie kawy. Na kolacje zjada duży stek, a także 150 g makaronu, szklankę jogurtu i dużą sałatkę, w sumie od 5-8 tys. kcal. Jeśli sportowcy sięgają po przekąski to tylko te zdrowe – proteinowe. Unikają cukrów prostych zawartych w słodyczach i wybiera te złożone.

Jak widać prowadząc intensywny sportowy tryb życia wcale nie trzeba spożywać niewielkich posiłków czy się głodzić, a wręcz przeciwnie, nie jest to wskazane. Istotne znaczenie ma dobra regeneracja po treningu, a tej dostarczają odpowiednie składniki odżywcze, białka, węglowodany, tłuszcze, jak również mikroskładniki, takie jak żelazo. Ponieważ komponowanie posiłków nie jest łatwe warto sięgnąć po catering dietetyczny. To szansa, by osiągać coraz lepsze rezultaty nawet uprawiając sport amatorsko, czy pół-amatorsko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here