Do rolowania mięśni służą wałki i piłeczki
fot. Pixabay.com

Każdy, kto uprawia sport tego doświadczył – bolące, przeciążone, nadmiernie spięte mięśnie. Jest prosty sposób na to, aby sobie z tym poradzić. Wystarczy regularnie je rolować, aby nie zmagać się z większymi komplikacjami i umożliwić mięśniom szybszą regenerację. 

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/rolowanie-miesni-jak-to-robic/

Czym jest rolowanie mięśni?

Masaż powięzi wielu kojarzy się z koniecznością odbycia wizyty u fizjoterapeuty. Tymczasem ten zabieg można z powodzeniem wykonywać w domu. Nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani specjalnych umiejętności. Wystarczy tylko konsekwencja w działaniu i robienie tego regularnie. W ten sposób bardzo pomożemy naszym mięśniom w regeneracji po wysiłku fizycznym.

Rolowanie jest dobre dla każdego. Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami pływania, biegania, jazdy na rowerze, treningów siłowych zabieg ten z powodzeniem może stosować każdy sportowiec, nawet profilaktycznie. Mało tego – rolowanie można również potraktować jako rozgrzewkę i wstęp do ćwiczeń. Dzięki temu podniesiemy temperaturę mięśni, poprawimy ich ukrwienie, zwiększymy elastyczność. W ten sposób będą jeszcze lepiej przygotowane do wysiłku fizycznego.

Jak rolować mięśnie i jakie płyną z tego korzyści?

Do automasażu powięzi służą specjalne wałki do rolowania, które mają różny stopień twardości i rozmiar lub małe, twarde piłeczki. Wałki można z powodzeniem wykorzystywać do rolowania dużych partii mięśni. Piłeczka z kolei pozwala dotrzeć w te miejsca, do których dostęp jest utrudniony.

Rolowanie przedtreningowe powinno być dynamiczne i dostarczać mięśniom jak najwięcej bodźców. W ten sposób najlepiej przygotujemy je do treningu. Po treningu natomiast celem rolowania jest przede wszystkim przyspieszenie regeneracji i zapobiegnięcie ich nadmiernemu spięciu. Dlatego też automasaż po ćwiczeniach wykonujemy powoli i starannie. Naszym zadaniem jest wówczas odnalezienie miejsc bolesnych. Ból świadczy o tym, że właśnie te miejsca w naszych mięśniach są najbardziej spięte, a my musimy je rozluźnić i rozbić zbitą warstwę. Jest to zabieg bolesny, ale pozwala na odzyskanie właściwego zakresu ruchu.

Zobacz też: http://www.zdrowakroplakrwi.pl/jak-wystartowac-w-pierwszych-zawodach-biegowych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here