Każdego dnia nasze drogi oddechowe są narażone na ataki różnorodnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego zapalenie gardła jest tak często spotykaną dolegliwością. Infekcja może być spowodowana zarówno przez wirusy, jak i grzyby. Jednak w przypadku ostrego zapalenia gardła, czynnikiem odpowiedzialnym są jednak wirusy: enterowirusy, rynowirusy i adenowirusy. Co jeszcze warto wiedzieć, o tej dolegliwości?
Źródło: https://www.poprostukasia.pl/zapalenie-gardla/
Przyczyny ostrego zapalenia gardła
Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia gardła są wirusy, rzadziej bakterie. Ta przykra dolegliwość rozwija się zazwyczaj z powodu patogenów, które znajdują w powietrzu, problem zazwyczaj pojawia się zimą, wtedy gdy nasza odporność jest osłabiona. Wtedy zdecydowanie łatwiej się rozchorować.
Jak objawia się ostre zapalenie gardła?
W przypadku ostrego zapalenia gardła symptomy są podobne do tych, które występują przy ostrym nieżycie nosa, jednak nieprzyjemne dolegliwości ze strony gardła są znacznie gorsze. Głównymi objawami ostrego zapalenia gardła jest wysoka gorączka oraz ból podczas przełykania. W wielu przypadkach spotykane są również powiększone węzły chłonne. Choroba przebiega z ogólnym osłabieniem, brakiem apetytu oraz bólem mięśni.
Leczenie ostrego zapalenia gardła
Ostre zapalenie gardła, z którym borykamy się od co najmniej 2 dni, co więcej objawia się surowiczą jasną lub ropną wydzieliną oraz powiększonymi węzłami chłonnymi, powinno zostać zbadane przez lekarza. Wbrew pozorom leczenie zapalenia gardła, które ma podłoże wirusowe nie wymaga stosowania antybiotyków. Antybiotyki, nie działają na wirusy, a to one w większości przypadków są odpowiedzialne na ostre zapalenie gardła. Osoba chora powinna przyjmować preparaty, których głównym celem jest złagodzenie bólu i zmniejszenie stanu zapalnego.
Należy również pamiętać o tym, żeby unikać drażnienia gardła i pić odpowiednią ilość wody każdego dnia. Pomocne mogą się okazać również napary ziołowe, najlepsze są te z rumianku lub szałwii. Dane zioła wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Zobacz też: http://www.zdrowakroplakrwi.pl/jak-sie-objawia-zapalenie-ucha-srodkowego/