Nerwica żołądka

Nerwica może dotknąć różnych sfer i obszarów życia, a także objawiać się poprzez specyficzne grupy symptomów. Dotyczy to między innymi nerwicy żołądka. Dotknięte nią osoby odczuwają wyraźny dyskomfort fizjologiczny w układzie trawiennym, którego przyczyna tkwi w psychice. Ból żołądka może występować przede wszystkim (choć nie tylko) w sytuacjach stresujących, związanych z codziennym funkcjonowaniem zawodowym, towarzyskim lub społecznym. Poniżej poruszamy temat nerwicy żołądka oraz podpowiadamy jak wygląda jej diagnozowanie i leczenie. 

ABC nerwicy żołądka – podstawowe informacje i przyczyny wystąpienia 

Nerwica żołądka należy do grupy zaburzeń wegetatywnych, objawiających się symptomami typowo somatycznymi. Dotknięte nią osoby odczuwają fizyczne dolegliwości, występujące w obszarze układu trawiennego. Nerwica żołądka określana jest także jako jelito spastyczne lub zespół jelita nadwrażliwego/drażliwego. Podłożem wystąpienia zaburzenia jest najczęściej długo utrzymujący się stres, lęk lub inne intensywne emocje. Niestety nerwica żołądka jest często niewłaściwie diagnozowana jako zaburzenie typowo pokarmowe.

Przyczyny nerwicy żołądka to także niewłaściwy styl życia oraz nieprawidłowe nawyki związane z jego prowadzeniem. Nadmiernie krótki sen, bezustanny pośpiech, brak czasu wolnego, brak regularnego odpoczynku – to podstawowe przyczyny prowadzące do nerwicy żołądka. Warto podkreślić, że narażone są przede wszystkim osoby podatne na  stres i lęk oraz o nadmiernie wrażliwych reakcjach emocjonalnych. 

Objawy nerwicy żołądka – podstawowe i dodatkowe 

Większość objawów nerwicy żołądka dotyka obszaru układu trawiennego i występuje w jego obrębie. Najczęstszymi są intensywne bóle w żołądku, a także jego skurcze, ukłucia i inne nieprzyjemne doznania. Objawem mogą być także nudności oraz wymioty, a także długo utrzymująca się biegunka. Również zaparcia mogą świadczyć o nerwicy żołądka. Dotknięte nią osoby mają też obniżony apetyt oraz mogą cierpieć na inne dolegliwości typu żołądkowo-jelitowego, takie jak zgaga, niestrawność, nadmierne wydzielanie gazów, wzdęcia, refluks, odbijanie. 

Mniej specyficzne objawy nerwicy żołądka to przede wszystkim dręczenie rąk, prężenie całego ciała, kołatanie serca, uczucie ucisku w klatce piersiowej, uczucie niepokoju. Choć objawy nerwicy żołądka nie stanowią szczególnie dużego zagrożenia dla życia pacjenta, to jednak mogą znacząco utrudnić jego codzienne funkcjonowanie. 

Zalecane formy terapii nerwicy żołądka 

Diagnoza nerwicy żołądka rozpoczyna się od wizyty w poradni zdrowia psychicznego. Osoby dotknięte różnymi grupami nerwic mogą zdać się na specjalistyczną pomoc Psycholog Bydgoszcz. Najczęściej nerwica żołądka jest rozpoznawane na drodze wykluczenia innych potencjalnych przyczyn. 

Nerwica leczona jest za pomocą farmakoterapii pod kontrolą neurologa oraz psychoterapii. Do leków najczęściej wykorzystywanych należą środki uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe. Wykorzystywane są także domowe sposoby na walkę z bólem brzucha i skurczami żołądka.

Stosowane formy psychoterapii mają na celu uzbroić pacjenta w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących. Pomocne mogą okazać się także proste ćwiczenia fizyczne poprawiające wydolność i stopień relaksacji organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here