Przy obecnej sytuacji zdrowotnej w Polsce, otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet jest sprawą dosyć prostą, niewymagającą szczególnych starań. Zwolnienie L4 online zazwyczaj trwa od ok, 3 dni do 7 dni. Zdarzają się dłuższe, lecz lekarz nie mogąc empirycznie zbadać pacjenta, może obawiać się pewnych nadużyć z jego strony. Lekarz kieruje się wtedy tylko deklaracjami podczas wywiadu z pacjentem.
Konsultacje medyczne online
Konsultacja lekarska online to bardzo popularny sposób na stosunkowo łatwe zdobycie paru wolnych dni. Przed pandemią diagnoza lekarska przez telefon była uznawana za naganną, lecz teraz tego typu działanie jest w środowisku lekarskim całkowicie akceptowane. Może być to uznawane jako zła tendencja i przez pracodawców uznawane za niekorzystne, jednak dla samych pacjentów jest to dosyć wygodna forma kontaktu z lekarzem.
Serwisy, za pomocą których można łatwo umówić się na taka wizytę online są bardzo popularne. Za niewielką opłatą, można bardzo szybko umówić dla siebie taką konsultację telefoniczną z lekarzem. W Internecie jest kilka popularnych portali tego typu. Taka konsultacja lekarska online na lp.e-zwolnienie24h.pl jest bardzo wygodna i zazwyczaj wysoko oceniana przez chorych. Po wypełnieniu, krótkiego formularza zgłoszeniowego, w którym podajemy m.in. nasze podstawowe dane, datę zachorowania, opis naszych dolegliwości, dodatkowe informacje dla lekarza, czy datę wnioskowanego powrotu do pracy, lekarz sam dzwoni do pacjenta.
Rozmowa z lekarzem może odbyć się nawet w 5 minut, a lekarze są do dyspozycji 24h przez 7 dni w tygodniu, nawet bez rejestracji.
Uzyskane zwolnienie przez internet L4 zostaje przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u.
Zasiłek chorobowy naliczany jest już od pierwszego dnia absencji w pracy podyktowanej chorobą, a może trwać nawet 33 dni, jednak dla osób do 50 roku życia, należy pamięć, że ten okres to 14 dni.
W ramach zasiłku chorobowego, otrzymywana kwota świadczenia wyniesie 70% naszego wynagrodzenia w przypadku pobytu w szpitalu, 80% z powodu choroby. Na 100% wynagrodzenia możemy liczyć np. po wypadku w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w trakcie ciąży, czy choroby bezpośrednio wywołanej specyfiką obowiązków zawodowych. Oprócz zasiłku chorobowego, można otrzymać też zasiłek opiekuńczy, wynoszący nawet 80% wynagrodzenia w przypadku konieczności sprawowania opieki nad bliską nam osobą, czy dzieckiem. Kolejnym rodzajem zasiłku jest zasiłek macierzyński, w ramach którego otrzymujemy 60, 80 lub 100% wynagrodzenia. Zasiłek ten wynika wynika m.in. z tytułu urodzenia dziecka, czy przysposobienia go lub przyjęcia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, podczas naszego urlopu macierzyńskiego.