mroczki
fot. pixabay.com

Zaburzenia widzenia są dla nas zawsze niepokojącym objawem. Wzrok jest dla nas bardzo ważny i większości z nas trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego zmysłu. Każdy problem ze wzrokiem, widzeniem napawa nas więc z reguły strachem. Czy słusznie? Czy zawsze powinniśmy się obawiać? Jakie mogą być przyczyny mroczków przed oczami?

Zobacz też” https://www.zdrowie.info.pl/mroczki-przed-oczami/

Co to są mroczki

O mroczkach mówimy wówczas, gdy przed oczami pojawiają nam się czarne, rzadziej szare planki, często rozmazane. W pierwszej chwili wydaje nam się na ogół, że to małe muszki krążą wokół nas. Wrażenie to nasila się gdy patrzymy na coś jasnego, większa powierzchnie w jasnej tonacji jak  na przykład ściana. 

Same w sobie mroczki nie są dotkliwym objawem, z reguły po chwili mijają. Są jednak ważnym sygnałem ze strony naszego organizmu, że nie wszystko jest w porządku i być może dzieje się choć niepokojącego. Gdy mroczki zdarzają nam się co powiem czas należy udać się na konsultację lekarską, aby ustalić ich przyczynę. Mogą być to oznaki poważnych schorzeń. 

Mroczki a choroby oczu

Mroczki często są oznaką schorzeń aparatu wzroku, za zwyczaj dotyczących siatkówki. Mogą sygnalizować odklejanie się siatkówki lub jej zapalenie. Jeśli poza mroczkami zaobserwujemy pogorszenie się wzroku, zwłaszcza po wyprostowaniu się po schyleniu, warto udać się do okulisty. Mroczki mogą się też pojawić w przypadku nadciśnienia w oku oraz guza wewnątrzgałkowego. Okulista podczas badania wykluczy  wszystkie te schorzenia. 

Mroczki a inne schorzenia

Chociaż mroczki mogą sugerować problemy ze wzrokiem, mogą być też objawem dolegliwości nie związanych bezpośrednio z tym narządem. Często pojawiają się, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie, sygnalizują nam więc o cukrzycy. Drugą częstą przypadłością, której towarzyszą mroczki jest anemia. Na. Pewno nie raz doświadczyły ich również osoby cierpiące na migreny oraz borykające się ze spadkami ciśnienia. Mroczki przed oczami są w tym wypadku znakiem dla nas, że organizm potrzebuje odpoczynku i regeneracji. 

Przeczytaj też: http://www.leczsiezdrowo.pl/jak-lagodzic-swiad/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here