Kiedy należy udać się do chirurga naczyniowego

Chirurgia naczyniowa inna nazwa angiochirurgia jest to dział chirurgii zajmujący patologiami naczyń krwionośnych i limfatycznych. Chirurg naczyniowy diagnozuje i leczy schorzenia w obrębie układu krwionośnego i limfatycznego. W zakres jego specjalności wchodzi udrażnianie naczyń krwionośnych, poszerzanie ich światła, usuwanie z nich zrostów, tętniaków i zmian miażdżycowych oraz wstawianie protez naczyniowych. W kręgu jego zainteresowań znajdują się więc tętnice kończyn dolnych, tętnice brzuszne, biodrowe czy szyjne. Chirurgia naczyniowa jest istotną dziedziną chirurgii, gdyż dopływ wystarczającej ilości krwi warunkuje życie i prawidłowe funkcjonowanie narządów.  Choroby naczyniowe są jednymi z głównych przyczyn śmierci, gdyż nawet kilkuminutowe całkowite niedokrwienie prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Należy dodać, że chirurgia naczyniowa nie zajmuje się chorobami naczyń z zakresu neurochirurgii i kardiochirurgii.

Jakie choroby leczy chirurg naczyniowy?

Choroby układu krążenia należą zaliczane są do grupy chorób cywilizacyjnych, których powodem jest w głównej mierze niewłaściwy styl życia i określony, negatywny wpływ środowiska. Profilaktyka zdrowotna pod kątem zapobiegania schorzeniom wymaga zwalczania czynników ryzyka. Najczęściej do chirurga naczyniowego trafiają pacjenci skierowani przez innego specjalistę, np. lekarza rodzinnego, diabetologa czy ortopedę. Najważniejsze schorzenia którymi zajmuje się chirurg naczyniowy to: miażdżyca, trudno gojące się rany i owrzodzenia żylne, zespół stopy cukrzycowej, zwężenia i niedrożności tętnic będące przyczyną udarów, tętniaki, przewlekłe choroby żył, choroba Buergera, czyli zakrzepowo- zrostowe zapalenie naczyń oraz schorzenia nowotworowe w układzie naczyniowym.

Objawy schorzeń leczonych przez chirurga naczyniowego

W przebiegu chorób naczyniowych, dolegliwości mogą mieć różny charakter. Jednym z najczęstszych objawów tych schorzeń jest ból, pojawiający się w wyniku zwężenia światła naczyń tętniczych powodujących niedokrwienie tkanek w obrębie kończyn dolnych. Problemy z krążeniem objawiają się

obrzękami i opuchlizną kończyn, występuje uczucie mrowienia, swędzenia, uczucie zimna, może pojawić się brak czucia. W trakcie chodzenia nagłe pojawienie się bólu może spowodować chromanie przestankowe. Kolejnym objawem mogą być żylaki, pajączki i wylewy podskórne pojawiające się na kończynach dolnych. Objawem schorzeń naczyniowych są też także zimne palce lub nadmierne marznięcie. Często dokuczają skurcze i pieczenie nóg. Wczesna interwencja chirurga naczyniowego pomaga w porę zahamować rozwój choroby, a także uniknąć leczenia inwazyjnego.

Diagnostyka i leczenie chorób naczyniowych

Podstawowym badaniem, w diagnostyce chorób naczyniowych, jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych, kończyn górnych i dolnych lub badanie tętnic trzewnych zależnie od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Dodatkowo dla potwierdzenia diagnozy lekarz może zlecić badanie obrazowe TK żył i tętnic. W razie konieczności wykonywane są specjalistyczne badania jak: arteriografia, angioskopia, flebografia oraz limfografia. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. Po postawieniu diagnozy chirurg decyduje o zastosowaniu nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych metod leczenia a, gdy jest taka konieczność, kieruje pacjenta stosowną na operację. Leczeniem chorób naczyniowych zajmują się również poradnie specjalistyczne w Centrach Medycznych Scanmed – zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/chirurgia-naczyniowa/krakow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here