Rezonans magnetyczny

Czy Ty też należysz do dość szerokiego grona pacjentów, którzy gdy słyszą o konieczności wykonania badania diagnostycznego, na przykład rezonansu magnetycznego odczuwają niepewność, stres, a nawet panikę? Rezonans magnetyczny to niezwykle przydatne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które stosuje się najczęściej w diagnostyce planowej i profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych. Z powodu silnego związku między wykonaniem rezonansu magnetycznego, a wykrywalnością nowotworów, wielu pacjentom to badanie kojarzy się z samymi negatywnymi wiadomościami. Należy mieć jednak świadomość, że wczesna diagnostyka, której podstawą są badania z zakresu diagnostyki obrazowej takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa pozwala na czas wykryć chorobę i podjąć szybkie i celowe leczenie. Dowiedz się wszystkiego o rezonansie magnetycznym i bądź odpowiednio przygotowany na swoje badanie. Świadomy pacjent to pewny siebie pacjent! 

Rezonans magnetyczny – co to za badanie?

Rezonans magnetyczny, w skrócę MR to nieinwazyjne i nieszkodliwe badanie, które pozwala na dogłębna ocenę stanu narządów wewnętrznych i tkanek w obrębie organizmu człowieka. Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwe jest również sprawdzenie jak funkcjonują naczynia krwionośne i serce pacjenta. Jak już wcześniej wspomniano, najczęściej to badanie wykonuje się w planowej diagnostyce nowotworowej oraz w przypadku chorób ośrodkowego układu nerwowego. 

Rezonans magnetyczny można wykonać na prawie każdym obszarze ciała, a w zależności od wybranego miejsca,samo badanie trwa od 20 do 60 minut. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i nieinwazyjne. Polega na oddziaływaniu na organizm polem magnetycznym, które wycelowane jest punktowo w obszar, który podlega kontroli. Co do zasady nie ma wielu przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego, ale każdy pacjent jest inny i o jego kwalifikacji na badanie decyduje lekarz prowadzący. 

Na pewno rezonansowi magnetycznemu nie mogą poddawać się osoby z rozrusznikiem serca czy neurostymulatorami. W przypadku posiadania implantów ortopedycznych, sztucznej zastawki serca, stabilizatorów bądź innych metalowych elementów w ciele, decyzja o poddaniu pacjenta pod rezonans magnetyczny zawsze musi zostać skrupulatnie przeanalizowana przez lekarza i wymaga dostarczenia odpowiedniej dokumentacji z wcześniejszego leczenia operacyjnego.

Konieczność przeprowadzenia rezonansu magnetycznego pojawia się zazwyczaj nagle i obarczona jest dużym poczuciem niepewności wśród pacjentów. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na znalezienie dobrej placówki w której wykonasz rezonans magnetyczny, koniecznie odwiedź Tomma Pracownię Diagnostyki Obrazowej. Tomma świadczy usługi na terenie całego kraju, dzięki czemu rezonans magnetyczny wykonasz zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach, blisko Twojego domu. Tomma to zaufana placówka diagnostyki obrazowej, która działa na rynku usług medycznych w Polsce już od wielu lat. Dzięki najnowocześniejszej aparaturze i wysokich kwalifikacjach pracujących tam lekarzy, możesz być pewien, że udając się na rezonans magnetyczny do wybranej placówki Tomma, będziesz w najlepszych rękach. Tomma to nie tylko rezonans magnetyczny, ale także inne badania z zakresu diagnostyki obrazowej takie jak tomografia komputerowa czy RTG. Niezależnie od tego czy posiadasz skierowanie na rezonans magnetyczny, czy chcesz wykonać je prywatnie, w placówkach Tomma zawsze otrzymasz fachową pomoc. Sprawdź na stronie internetowej gdzie znajduje się najbliższa Ciebie placówka Tomma. Wykonaj badanie w komfortowych warunkach, a do tego szybko i sprawnie. Przekonaj się jak to działa w praktyce. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here