buksizm

Bruksizm posiada charaktery psychosomatyczny. Inaczej mówiąc jest to nieświadoma, zbyt wysoka aktywność mięśni żwaczy, która prowadzi do zgrzytania zębami i mocnego zaciskania zębami w nocy oraz w ciągu dnia. Najczęściej pojawia się u osób, które posiadają wady zgryzu, ale może wystąpić również u osób narażonych na silny i długotrwały stres. Jakie są jego przyczyny? Do kogo udać się o poradę? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/bruksizm-jak-go-rozpoznac-i-jak-wyleczyc/ 

Jakie są przyczyny bruksizmu? 

Występowanie tego schorzenia nie jest do końca znany, chociaż rozważa się dwie opcje. Pierwsza to opcja zgryzowa, a druga mięśniowa. Koncepcja zgryzowa opisuje jako przyczynę bruksizmu wadę zgryzu. Z kolei według koncepcji mięśniowej bruksizm wynika z nadmiernego napięcia mięśni niż żwaczy, które powoduje nieświadomie i długotrwały skurcz mięśni. Innymi źródłami, które przyczyniają się do bruksizmu jest dysfunkcja stawu skokowo-żuchwowego lub czynniki psychiczne, takie jak długotrwały i silny stres. 

Jakie są objawy bruksizmu? 

Objawy bruksizmu są zazwyczaj trudne do zaobserwowania. Wynika to z faktu, że pojawiają się głównie w nocy i polegają na wspomnianym wcześniej zgrzytanie zębami. Najczęściej jest to zgrzytanie przez sen. Istnieją jednak inne objawy, które Czy można zauważyć u osób z tym schorzeniem. Należą do nich: 

  • starte zęby, 
  • ból głowy, 
  • ból szczęki, 
  • nadwrażliwość zębów oraz krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, 
  • ból w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa, 
  • problem z otworzeniem szeroko usta. 

Do kogo udać się po pomoc? 

Z łatwością diagnozować to schorzenie możemy u dentysty. Opis objawów, które nam towarzyszą oraz analiza stanu uzębienia dają jednoznaczny obraz sytuacji. Dentysta pomaga ustalić również co jest przyczyną bruksizmu u pacjenta oraz kieruje go na dalsze leczenie oraz decyduje o wykonywaniu szyny relaksacyjny. Jest to przezroczysta nakładka, która formowana jest po pobraniu wycisków. Nakłada się ją w nocy, żeby uniemożliwić tarcie się o siebie zębów. 

Zobacz też: http://www.zdrowakroplakrwi.pl/jakie-sa-przyczyny-miesniaka-macicy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here