O zastosowaniu octu można mówić wiele. Nie dość, że to jedna z najstarszych przypraw, stosowana już praktycznie od czasów starożytnych, to jeszcze służy nie tylko do konserwacji jarzyn, mięsa czy też ryb. Z powodzeniem ocet wykorzystywany jest także jako detergent, lek na dolegliwości trawienne, naturalny kosmetyk czy także środek odkażający. Można by dalej wymieniać pola jego zastosowania, bo co bardzo ważne dla czytających ten artykuł – ocet na odchudzanie także działa. I to bardzo.
W jaki sposób powstaje naturalny ocet? Poprzez proces fermentacji dzięki bakteriom octowym. Powstaje przy tym zarówno z alkoholu – czy to sake, czy to spirytusu, czy nawet wina oraz owoców – takich jak jabłka czy winogrona. Ocet jest wręcz skarbnicą naturalnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników mineralnych – wśród których można wymienić fosfor, potas, sód i wapń – oraz naprawdę dużo kwasów – cytrynowego, jabłkowego, mlekowego i – rzecz jasna – octowego. Taki a nie inny jego skład sprawia, że ocet poza specyficznym smakiem i zapachem posiada też dużo właściwości prozdrowotnych. Należy więc bezzwłocznie uzupełnić swoją dietę w ocet. Dlaczego? O tym poniżej.
Ocet wydatnie wspomaga pracę naszego serca. Szczególnie zaś ocet jabłkowy, który działa na nasz organizm, obniżając poziom cholesterolu. W ten sposób zapobiega on miażdżycy. Dzięki sporej zawartości potasu, ocet pomaga nam usprawnić pracę układu nerwowego i mięśniowego, a także zmniejsza ciśnienie krwi i reguluje poziom wody w naszym organizmie.
Drugą zaletą octu jest jego niewątpliwa pomoc przy wzmocnieniu naszych zębów. Jego stosowanie zapobiega bowiem różnym dolegliwościom jamy ustnej, takim jak krwawienie z dziąseł, osadzanie się kamienia nazębnego, paradontoza czy próchnica. Dodatkowo specjalna płukanka z roztworu octu jabłkowego zwalcza nieświeży oddech, który może być skutkiem problemów z trawieniem.
Ocet jest też świetnym środkiem leczniczym i odkażającym na wszelkie niemiłe przygody związane z drobną fauną. Mianowicie łagodzi on obrzęki a także koi ból i swędzenie powstałe po ukąszeniach owadów. Wystarczy po prostu posmarować takie bolące miejsce octem. Można także zastosować kompres z octu spirytusowego lub winnego – przynosi on bowiem ulgę w przypadkach stłuczeń i zwichnięć. Trzeba jednak pamiętać, żeby ocet rozcieńczać z wodą, gdyż stosowany „na surowo” może bardzo podrażnić naszą skórę.
Ocet charakteryzuje się także szeroką gamą właściwości antybakteryjnych, odkażających i przeciwgrzybiczych. Dlatego też w przypadku chorób grzybiczych należy stosować kąpiel z dodatkiem czosnku i octu jabłkowego.
Kolejną, jedną z wielu właściwości leczniczych octu jest jego dbałość o kondycję naszej skóry oraz włosów. Skórze pomaga szczególnie kąpiel z dodatkiem dwóch lub nawet trzech filiżanek octu jabłkowego. Działa to oczyszczająco i pobudzająco, szczególnie na tłustą skórę. Natomiast płukanie włosów w roztworze octu bez wątpienia nada im większego połysku i z pewnością zapobiegnie ich przetłuszczaniu.
Dochodzimy teraz do najważniejszego punktu naszego artykułu – przynajmniej dla tej części czytelników, która szuka skutecznych metod odchudzania. Tak. Ocet ma także właściwości odchudzające. Pomaga on bowiem w osiągnięciu szczupłej talii i ogólnie działa odchudzająco na nasz organizm. Oczywiście, nie należy pić octu hektolitrami, co to – to nie. Najlepiej stosować go z umiarem – najlepiej dwie do trzech łyżeczek, rozpuszczone w przegotowanej wodzie. Tyle powinno wystarczyć. Miksturę taką należy zaś pić trzy razy dziennie, koniecznie na czczo i bezpośrednio przed obiadem oraz przed snem. Stosując się do takiej instrukcji, na pewno łatwiej ci będzie osiągnąć pożądany efekt w postaci utraty zbędnych kilogramów.
Na szczęście ten zdrowy, naturalny specyfik jest szeroko dostępny w sprzedaży, leczenie więc za jego pomocą nie powinno nastręczać żadnych problemów. Jest też inna możliwość – ocet jabłkowy można zrobić samemu, we własnym domu, a przepisy bez wątpienia są dostępne w czeluściach internetu.