Czego to ludzie nie wymyślą? Tasiemiec na odchudzanie

Karczochy mają niezliczone jakości oraz wartości wzmacniające, więc należałoby włączyć je do diety. Karczochy niezwykle się ceni ze względu na zawartość cynaryny oraz inuliny – substancji, jakie usprawniają działanie układu trawiennego oraz pobudzają mechanizmy metaboliczne. W związku z tym karczochy stanowią jeden z lepszych, naturalnych środków na odchudzanie. Jednakże to niejedyne prozdrowotne właściwości tego warzywa.

Karczochy – charakterystyka
Karczoch to roślina z grupy astrowatych. Była popularna już w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie, jako środek na niestrawność, zburzenia nerek oraz wątroby. Dopiero w XX wieku jednakże włoscy badacze odkryli cynarynę – związek jaki w głównej mierze odpowiada z prozdrowotne właściwości karczochów.

Lubi gorący klimat, więc uprawia się go zwłaszcza w okolicach basenu Morza Śródziemnego (w Hiszpanii, Francji oraz we Włoszech), lecz rośnie także w Niemczech, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych. Do jedzenia nadaje się pąk kwiatowy karczocha, wpierw jednakże należy wyeliminować zrogowaciałe łuski oraz dojść do soczystego dna kwiatowego.

To tzw. serce karczocha. Ekstrakt z warzywa odnalazł własne wykorzystanie w medycynie i kosmetyce.

Karczoch na odchudzanie
Wartość energetyczna karczochów w 100 g sięga jedynie 47 kcal. To dzięki małej kaloryczności, małemu stężeniu tłuszczu oraz dużej zawartości błonnika pokarmowego karczochy są zalecane przez żywieniowców jako warzywo wspomagające odchudzanie. Jednakże owe zdrowe warzywa są szczególnie doceniane ze względu na zawartość aż czterech substancji odchudzających:

1. Cynaryna jest zalecana osobom zmagającym się z zaburzeniami układu pokarmowego, częstymi zaparciami oraz spowolnionym metabolizmem. Cynaryna poprawia mechanizm trawienia i kontroluje hormony odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi oraz pobudza metabolizm lipidów w organizmie, wspierając w tenże sposób osoby zmagające się z nadmiernymi kilogramami.
2. Inulina ma właściwości zbliżone do błonnika, gdyż ma zdolność wiązania ogromnych ilości wody oraz wzrastania pod jej wpływem w żołądku. W tenże sposób na długi okres zapewnia poczucie sytości oraz przeciwdziała atakom wilczego apetytu. Dodatkowo inulina jest prebiotykiem, jaki jest pożywką dla cennych bakterii jelitowych, pozytywnie działających na system odpornościowy jelita.
3. Kwas chlorogenowy jest antyoksydantem występującym w tkankach roślinnych. Obniża on absorpcję cukrów w przewodzie pokarmowym, i tym samym zmusza organizm do korzystania z zebranych wcześniej zapasów węglowodanów oraz tłuszczów.
4. Niacyna, popularna również jako witamina B3 oraz PP, bierze udział w przebiegu przemiany węglowodanów, kwasów tłuszczowych, m.in. blokuje rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej oraz pobudza metabolizm. Karczoch jest jednym z bogatszych źródeł niacyny pośród warzyw.

Karczochy – właściwości zdrowotne
Cynaryna zawarta w karczochu nie jedynie ułatwia odchudzanie, lecz oddziałuje także na zdrowie układu pokarmowego. Substancja ta stymuluje produkcję żółci, co poprawia trawienie. Zmniejsza także poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi.

Karczochy są idealnym produktem na dolegliwości trawienne, takie jak zaparcia, wymioty, wzdęcia, zgaga, bóle brzucha i poczucie ociężałości.

Jedzenie karczochów zwiększa produkcję soków żołądkowych i śliny, co ułatwia trawienie oraz przeciwdziała przykrym kłopotom z żołądkiem. Karczoch dobrze działa na naszą wątrobę – cynaryna czyści oraz odtruwa organizm, zabezpiecza wątrobę i drogi żółciowe, i również pobudza wydalanie trucizn oraz niepotrzebnych produktów przemiany materii.

Wyciąg z liści karczocha jest wielokrotnie wykorzystywany w środkach stymulujących tenże istotny narząd, i również dodatkowo w leczeniu marskości wątroby.

Niezwykle ważnym składnikiem karczocha jest inulina, jaka pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi.

Ponadto kwas chlorogenowy obniża przyswajanie cukrów w procesie pokarmowym. Karczoch jest zatem doskonałym warzywem dla cukrzyków.

Bogactwo antyoksydantów, takich jak: rutyna, kwercyna, kwas galusowy, luteolina, kwas chlorogenowy, antocyjany, cynaryna oraz sylimaryna powoduje, iż warzywo to może efektywnie przeciwdziałać nowotworom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here