Środki farmakologiczne wspierają leczenie osteoporozy
fot. Pixabay.com

Jak w wielu chorobach na przebieg leczenia osteoporozy mają wpływ takie czynniki jak odpowiednio skomponowany jadłospis, bogaty szczególnie w witaminę D i wapń oraz regularna aktywność fizyczna. Szczególnie, że osteoporozę można skutecznie leczyć środkami farmakologicznymi. Warto więc wspomóc je odpowiednim trybem życia.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-farmakologiczne-osteoporozy/

Bisfosfoniany w leczeniu osteoporozy

Te środki farmakologiczne podaje się najczęściej w przypadku rozwijania się osteoporozy. Są one skuteczne, co potwierdziły liczne badania. Najczęściej stosuje się je w przypadku kobiet w okresie pomenopauzalnym, a także w osteoporozie posteroidowej. Bardzo skutecznie zapobiegają złamaniom, szczególnie w obrębie bioder.

Oczywiście, ich podanie i dawkowanie będzie zależało od stanu ogólnego pacjenta, jego samopoczucia po spożywaniu tych leków, a także jego preferencji. Warto mieć na uwadze fakt, że bisfosfoniany mogą wywoływać takie efekty niepożądane jak zgaga, objawy grypopodobne, gorączka, osłabienie, ból mięśni i kości.

Ponadto bisfosfonianów nie podaje się pacjentom, u których występują reakcje uczuleniowe, ciężka niewydolność nerek, hipokalcemia, zaburzenia połykania. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest również ciąża i karmienie piersią.

Denosumab wspiera gęstość kości

Najważniejszą informacją o tym leku jest fakt, że wpływa on tylko na tkankę kostną oraz układ odpornościowy. Nie ingeruje w żaden inny sposób w organizm, z tego względu jest lekiem bezpiecznym dla wielu osób. Denosumab prowadzi do wzrostu gęstości mineralnej kości w całym szkielecie oraz zmniejsza ryzyko złamań w obrębie bioder, kręgów i poza kręgami.

Witamina D3 i wapń dla zdrowych kości

Osteoporozie sprzyja dieta uboga w wapń i witaminę D3. Dlatego też warto uzupełniać jadłospis o produkty, które są ich pełne. Witaminę D3 znajdziemy przede wszystkim w rybach, takich jak węgorz, śledzie, łosoś, tuńczyk, makrela, a także w maśle, żółtkach jajek, żółtym serze. Wapń z kolei to mleko i wszelkie produkty mleczne, ale także ser żółty, jarmuż, suszone figi, mak, soja i tofu.

Zarówno witamina D3, jak i wapń oraz białko przyczyniają się poprawy wytrzymałości mechanicznej kości i zapobiegają złamaniom.

Zobacz też: http://www.zdrowakroplakrwi.pl/jak-objawia-sie-osteoporoza/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here