Pracoholizm

Praca często jest jedną z przyczyn, którą wymienia się podczas opowieści o spełnieniu życiowym, dlatego stanowi ogromną część naszego życia, a tym samym staje się ważną potrzebą człowieka. Sukcesy, osiągnięcie wyznaczonych celów oraz samorealizacja dla każdego z nas jest czymś pozytywnym i motywującym, jednak czasem można się w tym zatracić, przestając zachowywać umiar. Czym jest pracoholizm i jakie są jego objawy? Czy można go leczyć i w jaki sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Jak rozpoznać pracoholika?

Pracoholizm nie jest cechą człowieka, a rodzajem uzależnienia psychicznego. To zaburzenie sprawia, że osoba, która na nie cierpi, zbyt dużo czasu poświęca na myślenie o pracy i wykonywanie zawodowych obowiązków w wolnym czasie. Wszelkie czynności niezwiązane z pracą doprowadzają pracoholika do dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Objaw pracoholizmu jest wiele i ciężko je zdefiniować czy też rozpoznać, ponieważ często taką osobę uznaje się za aktywną zawodowo i poświęcającą swój czas na odnoszenie sukcesów. Kluczowym symptomem tego zaburzenia jest oczywiście stałe zaangażowanie w pracę i poświęcanie jej czasu oraz energii, odsuwając nawet rodzinę na dalszy plan. Zostawanie w pracy po godzinach, drobiazgowość, niezdrowe podejście do wolnego czasu, niechętne przekazywanie obowiązków zawodowych, rezygnacja z urlopu – wszystko to może być podstawą do zdiagnozowania pracoholizmu.

Jak wyleczyć pracoholizm?

Wspominaliśmy wyżej, że pracoholizm jest często akceptowalnym zjawiskiem i mylony z dążeniem do sukcesu. Jest to absolutnie stereotypowe podejście, pracoholizm jest zaburzeniem psychicznym, które należy leczyć, ponieważ prowadzi do utraty kontroli nad swoim zachowaniem oraz wyrządza szkody w życiu prywatnym. Przy leczeniu pracoholizmu wskazana jest terapia psychologiczna i odpowiednia edukacja osoby cierpiącej na to zaburzenie.

Tylko specjalista jest w stanie ułożyć odpowiedni harmonogram postępowania, poprzedzając to dokładnym rozpoznaniem przypadku. Jeśli ty lub osoba, u której podejrzewasz pracoholizm, obawia się standardowej wizyty u psychologa, warto skorzystać z dostępnych alternatyw. Jedną z opcji jest psychologiczna terapia online, którą oferują serwisy internetowe takie jak Avigon. Na stronie znajdziesz szeroki wybór ekspertów, którzy pomogą uporać się z problemem pracoholizmu anonimowo i w domowym zaciszu. Wystarczy zarezerwować wizytę u specjalisty w wybranym terminie i opłacić rezerwację. Videoterapia odbywa się w bezpieczny sposób poprzez szyfrowane łącze wideo, a do rezerwacji wystarczy e-mail. To tylko i aż tyle, by wykonać pierwszy krok, tak ciężki w walce z tym zaburzeniem, ale tak potrzebny.

Przypominamy, że pracoholizm nie jest cechą człowieka, a poważnym uzależnieniem, który stał się problemem globalnym. Należy podjąć działania, by móc przywrócić życiu odpowiedni bieg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here