Pomoc psychologiczna

Badania mówią, że co czwarty Polak miał w swoim życiu taki okres, kiedy doświadczał szeroko pojętych problemów psychicznych i potrzebował wsparcia psychologa (to, czy się na to wsparcie zdecydował, to inna sprawa). Liczba ta będzie rosnąć, bo rzeczywistość coraz więcej od nas wymaga. Żyjemy w coraz większym biegu i zewsząd jesteśmy atakowani wzorcami tego, jak powinna zachowywać się i wyglądać prawdziwa kobieta, oraz ile powinien zarabiać i ile znieść prawdziwy mężczyzna. Wystarczy, że nie pasujemy do tego wzorca i zaczynają się problemy.

Problemy psychiczne, takie jak depresja ostra lub przewlekła, stany lękowo-nerwicowe, czy różnego rodzaju fobie, mogą mieć swoje źródło właśnie w zwykłym, codziennym życiu. Problemy w pracy, z którymi nie dajemy sobie rady, kłopoty małżeńskie lub trudności z wychowywaniem dzieci, spięcia sąsiedzkie czy środowiskowe. To wszystko sprawia, że zaczynamy czuć się w otaczającej nas rzeczywistości obco i zaczynamy się zastanawiać, czy tu w ogóle pasujemy.

Szeroko pojęte problemy psychiczne to domena ludzi wrażliwych, którzy bardzo przejmują się swoim niedopasowaniem do wzorca i opiniami innych ludzi. Wzmocnienie takiego człowieka nie powinno jednak polegać na prawieniu mu szkodliwych i banalnych rad typu „weź się w garść, inni mają gorzej”, tylko na profesjonalnej konsultacji psychologicznej. Psycholog to specjalista jak każdy inny i nie powinniśmy się go obawiać. Nie rozwiąże on za nas naszych problemów, ale raczej nauczy nas, jak na nie odpowiednio spoglądać i jak do nich właściwie podejść.

Tak naprawdę, to profesjonalna konsultacja psychologiczna, podjęta w odpowiednim momencie naszego życia, może znacząco podnieść jego jakość na długie lata. Sami mamy tendencje do tego, by w swoich problemach się plątać, gmatwać, czuć się jak w prawdziwym impasie. Poradnie psychologiczne i pracujący w nich specjaliści są właśnie od tego, by pomóc spojrzeć nam na każdy kłopot niejako z osobna i wtedy wydaje się on już prostszy do rozwiązania. Te rzeczy z kolei, który rozwiązać się nie da (bo nie oszukujmy się, nikt nie jest cudotwórcą, by był zdolny do wszystkiego), psycholog pomoże nam zaakceptować i przejść z nimi do porządku dziennego. Nie pasujesz do wzorca? Nic strasznego, nikt nie ma takiego obowiązku. Grunt to nauczyć się kochać i akceptować siebie takim, jakim się faktycznie jest, bez udawania kogoś innego. Wtedy, gdy nabierzemy szacunku do siebie, dopiero szacunek zaczną okazywać nam inni. Polecanym specjalistą jest na przykład Klinika LMC – psycholog w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here