Olej lniany na odchudzanie

Olej lniany uzyskiwany jest z nasion lnu. Siemię lniane uważane jest tymczasem za tzw. superfood, więc zdrowy produkt o wyjątkowych cechach. Olej lniany uzyskiwany jest z nasion lnu oraz uważany jest przez specjalistów jako najlepszy z olejów roślinnych. Przede wszystkim dlatego, iż siemię lniane, z jakiego jest przetworzony, klasyfikowane jest do tzw. superfoods, więc wartościowych artykułów o doskonałych cechach. Dzięki temu także sam olej lniany ma mnóstwo dobroczynnych właściwości dla zdrowia oraz urody.

Olej lniany na odchudzanie

Kwas alfa-linolenowy zamknięty w oleju lnianym w organizmie człowieka jest przetwarzany do kwasu DHA, jaki tworzy tkankę mózgową oraz determinuje właściwe działanie układu nerwowego. Jego deficyt może wywoływać zmiany nastroju, zdenerwowanie, jakie wielokrotnie towarzyszy mechanizmowi odchudzania. Dodatkowo kwas alfa-linolenowy zmniejsza znamiennie poziom cholesterolu LDL, jaki zwykle jest niezwykle duży u osób otyłych. Co więcej, olej lniany przeciwdziała zatem agregacji oraz przyczepności płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych, przeciwdziałając tym samym również zakrzepicy żył głębokich, jak również rozwojowi blaszki miażdżycowej oraz nadciśnieniu.

Olej lniany na czczo

Identycznie jak w wypadku wykorzystywania oleju lnianego w odchudzaniu, tak i w wypadku jedzenia go na czczo brak jest większych do tego uzasadnień. Gdy praktyka taka zostanie przyłączona do normalnej diety – identycznie jak w wypadku powyżej – jedząc tylko łyżeczkę oleju na czczo wartość odżywcza urośnie o blisko 90 kcal. Ciekawszym wyjściem jest dodanie owego oleju do któregoś z posiłków – dodatek tłuszczu do potraw, w jakich obecne są także białka oraz cukry poskutkuje zmniejszeniem indeksu glikemicznego całego dania, i również lepszą sytością po ukończeniu konsumpcji. Dodatkowo dodatek oleju do potraw usprawni przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Prócz braku wskazań do spożywania oleju lnianego na czczo, także brak jest do tego przeciwwskazań odmiennych aniżeli przytoczone powyżej.

Olej lniany – właściwości lecznicze

To jednakże nie sama sylwetka jest powodem, dla jakiego powinniśmy wprowadzić do diety olej lniany. Idealnie oddziałuje na układ krwionośny, zmniejsza poziom szkodliwego cholesterolu we krwi oraz zabezpiecza przed dolegliwościami serca, arteriosklerozą oraz zawałem. Olej lniany reguluje także pracę układu nerwowego. Siemię lniane bogate jest w kwasy Omega-3, jakie odpowiadają za pracę umysłu. Dzięki temu olej lniany zabezpiecza przed takimi przypadłościami jak: Alzheimer, Parkinson i stwardnienie rozsiane.

Olej lniany – wpływ na organizm

Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oleju lnianym wspierają w organizmie syntezę związków o charakterze przeciwzapalnym – prostaglandyn. Dzięki temu wzmacnia się układ immunologiczny i obniża się zagrożenie wystąpienia stanów zapalnych układu pokarmowego, w tym jelit, stawów.

Deficyt nienasyconych kwasów tłuszczowych wielokrotnie obserwuje się u osób odchudzających się, jakie z obawy o dużą kaloryczność nie jedzą olejów, ryb, orzechów, pestki słonecznika lub dyni.

Do jednych z symptomów deficytu NNKT należą zmiany skórne, okazujące się suchością skóry, pęcherzykami, wypadaniem włosów. Pomimo dużej kaloryczności oleju lnianego (1 g = 9 kcal), więc 1 łyżeczka zawiera blisko 45 kcal, olej tenże winien być obecny w normalnej diecie osoby odchudzającej się. Nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do podziałów komórkowych i warunkują właściwe zwilżanie skóry, jaka staje się niezwykle miękka. Dzięki temu można ochronić nasze ciało przed obwisłą skórą. Dodatkowo w okresie odchudzania mamy do czynienia ze zmniejszoną wytrzymałością, jaką możemy polepszyć za pomocą NNKT obecnych w oleju lnianym.

Jak dobrać olej lniany?

Dokonując zakupu oleju lnianego, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest to artykuł świeży. Nie winien on stać na półce sklepowej przez duży okres, gdyż grozi to zjełczeniem produktu. Dodatkowo należy dobrać olej tłoczony na zimno oraz oferowany w butelce z czarnego szkła. Najlepszy jest olej nierafinowany. Należałoby pamiętać o potrzebie przechowywania go w lodówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here