Piękna sylwetka: jaka aktywność fizyczna może pomóc?

Gruszki są smacznym, powszechnie dostępnym owocem, który przybył do nas w piętnastym wieku z ciepłej Grecji i szybko się u nas zadomowił. Są delikatne, zawierają dużo wody i są lekkostrawne – wbrew panującej opinii. Nie obciążają żołądka, a ich słodki smak i zapach zachęca nas do spożywania gruszek na surowo. Nie jest to jednak jedyny sposób na ich spożywanie – można je również gotować, dusić a surowe owoce zamrażać, by wykorzystać je kiedy indziej. Ze względu na to, że gruszki dojrzewają latem, jesienią i zimową, możemy je jeść niemal cały rok. Gruszki mają pozytywny wpływ na nasz organizm – gruszka a odchudzanie to dobre połączenie. Gruszki regulują pracę układu pokarmowego. Sprawdzają się dobrze w przypadku problemów z zaparciami i biegunkami. Owoce miękkie i dojrzałe pobudzają trawienie, ich nadmiar może jednak doprowadzić do biegunki. Aby ją zwalczać, należy wybrać gruszki cierpkie i twarde – zawierają one przeciwbiegunkowe garbniki.
Regulacja układu pokarmowego to nie jedyny skutek spożywania gruszek. Ze względu na wysoką zawartość potasu i fitosteroli gruszki regulują zawartość cholesterolu w ciele. Regularne spożywanie gruszek działa profilaktycznie na choroby związane z układem krążenia. Ich jedzenie obniża ciśnienie krwi.
Gruszki mogą być jedzone bez obaw przez diabetyków – mają niski indeks glikemiczny i nie obciążają wątroby. Dotyczy to jednak gruszek na surowo – gruszek w syropie czy w zalewie należy jednak unikać, gdyż one są bardzo mocno słodzone.
Gruszki w swoim składzie mają antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się organizmu. W tych smacznych owocach znajduje się również bor, który stymuluje procesy koncentracji – regularne spożywanie gruszek pobudza mózg do efektywniejszego działania. Bor odgrywa również bardzo ważną rolę przy transporcie wapnia w organizmie – zapobiega niedoborowi wapnia i osteoporozie. Gruszka ma również w sobie jod, mający pozytywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Niewiele owoców zawiera w sobie ten pierwiastek.
Osiemdziesiąt cztery procent gruszki to woda. Mają dużą zawartość błonnika i cukru, ale nie są kaloryczne – sto gram to zaledwie pięćdziesiąt siedem kcal. Błonnik w połączeniu z wodą zwiększa swoją objętość, co powoduje wrażenie sytości. By korzystać z zdrowotnych właściwości błonnika należy jeść gruszki ze skórką – to tam znajduje się go najwięcej.
Zawartość potasu i arbutyny w owocach gruszki wpływa na regulację pracy układu moczowego – zaleca się te owoce jeść przy leczeniu kamicy nerkowej albo podczas zapalenia dróg moczowych lub stanach zapalnych gruczołu krokowego. Pozwala ona również pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, wywołujących obrzęki nóg i twarzy. Wywary z gruszek są stosowane w medycynie ludowej przy leczeniu przeziębienia i kaszlu. Mają właściwości przeciwgorączkowe, a kompot z nich powinny pić osoby ze stanami zapalnymi układu pokarmowego.
Dodatkowo, mało uczulają – są polecane alergikom i już półrocznym dzieciom. Alergia na gruszki to rzadkość.
Gruszki posiadają też w sobie kwas foliowy, więc zalecane kobietom w ciąży. Gruszki zawierają w sobie dużo witaminy C, a także witaminę K, witaminę E i witaminy z grupy B. Gruszki o średniej wielkości mają tylko około 60 kalorii, czyli jak na owoc, w gruszce kalorii jest naprawdę niewiele. Dzięki stosunkowo niewielkiej zawartości kalorii można te owoce stosować w diecie odchudzającej. Sok z gruszki obniża ciśnienie i uszczelnia naczynia włosowate. Napar ze świeżych gruszek natomiast przyśpiesza gojenie się ran i wrzodów, jeśli jest stosowany w formie okładów. W gruszkach występują komórki kamienne – twarde części miąższu – które wspomagają perystaltykę jelit.
Gruszki zdecydowanie powinny być częścią zdrowej diety. Z pewnością wpływać będą pozytywnie na nasz organizm, jeśli będą jedzone regularnie. Niska wartość energetyczna oraz zawartość błonnika i licznych związków fenolowych sprawiają, że gruszki są skuteczne dla osób stosujących diety mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej. Są przy tym łatwo dostępne we właściwie każdym sklepie i zdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here