Aparat ortodontyczny nie tylko dla pięknego uśmiechu

0
1760

Aparaty ortodontyczne powszechnie opisuje się jako narzędzia medyczne, które pozwalają ukształtować łuki zębowe w taki sposób, by tworzyły one olśniewająco piękny uśmiech. I to oczywiście prawda, ale nie cała. Aparat lingwalny przynosi jeszcze kilka innych korzyści.

Zdrowsze zęby dzięki aparatowi

Aparaty zakładane zgodnie z zasadami tej niełatwej sztuki pozwalają wyrównać ułożenie zębów. Metody stosowane przez centrum ortodontyczne ortolingwa.pl dają jednak nie tylko poprawę estetyki, ale też wymierne korzyści zdrowotne. W jaki sposób? Otóż użycie aparatu pozwala w dużym zakresie „regulować” ułożenie zębów na łuku. To oznacza, że kontroluje się ich pozycję w każdej płaszczyźnie, co z kolei pozwala na stworzenie optymalnych warunków do utrzymania prawidłowej higieny – usunięcie zachodzących na siebie a niedostępnych dla szczoteczki czy nawet nici dentystycznych powierzchni zębów, rozsunięcie zębów w taki sposób, aby łatwiej było spomiędzy nich usunąć resztki jedzenia. Na dłuższą metę dbanie o prawidłowy układ zębów może też pozwolić na łatwiejsze przeprowadzenie niektórych zabiegów dentystycznych, co ma znaczenie, ponieważ każda procedura, nawet płytkie borowanie, oznacza uszkodzenie tkanki, a w optymalnie ułożonym łuku zawsze jest ono mniejsze. Suma summarum więc aparaty ortodontyczne mogą pośrednio przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka próchnicy, ponieważ o zęby zwyczajnie łatwiej będzie zadbać.

Mniej bólu, więcej komfortu

Nie do końca jest tak, że układ zębów stałych jest niezmienny. Z wiekiem może dochodzić do pewnych niewielkich przesunięć zębów w zębodołach – jeśli zastosowuje się wcześniej aparat lingwalny, to nawet po niewielkiej zmianie położenia zęby nie będą na siebie zachodziły, tylko utrzymają odpowiednie położenie względem siebie. Natomiast nieskorygowane wady mogą się z czasem pogłębiać, co będzie skutkowało czasem dolegliwościami bólowymi. Należy o tym pamiętać, ponieważ dziś choroby takie jak choćby paradontoza naprawdę stają się powszechne, a prowadzą one do poważnych zmian w jamie ustnej i znacząco obniżają komfort życia. Choć oczywiście nawet najlepszy aparat lingwalny nie eliminuje tego ryzyka całkowicie, można mieć pewność, że prawidłowe ustawienie zębów pozwoli przynajmniej częściowo odsunąć od siebie problemy związane z bólem zębów poruszających się w zębodołach.

Więcej pewności siebie

Na marginesie wypada jeszcze dodać, że piękny uśmiech to nie tylko korzyści zdrowotne. To także coś, co może dodać pewności siebie. Zakładając sobie aparat lingwalny można w niezauważalny dla otoczenia sposób poprawić swój wygląd, uśmiechać się szeroko i żyć pełnią życia. Wielu pacjentów właśnie to wskazuje jako największą zmianę – mogą się nareszcie uśmiechać, bez obaw, że ich radość stanie się powodem, by ktoś inny wskazywał ich palcem ze względu na krzywe zęby. O tym się czasem zapomina, a zupełnie niesłusznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here