Odwyk alkoholowy - na czym polega i jak przebiega

Alkoholizm to podstępna choroba, która zaczyna się bardzo niewinnie. Z czasem jednak zmienia się w poważną przewlekłą chorobą, która może doprowadzić nawet do śmierci. Aby wyjść z tego uzależnienia, podjąć trzeba szereg działań we współpracy z doświadczonymi specjalistami i terapeutami. Detoks alkoholowy to tylko pierwszy etap odwyku, który ma doprowadzić do odtrucia organizmu z toksycznych substancji. Poalkoholowa detoksykacja niestety nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego zawsze przeprowadzana jest w specjalistycznym ośrodku. 

  1. Detoks alkoholowy – co to?
  2. Odtrucie alkoholowe a terapia alkoholowa
  3. Na czym polega detoksykacja?

Detoks alkoholowy – co to?

Częste spożywanie napojów wysokoprocentowych, często w nadmiarze, prowadzić może do poważnego zatrucia organizmu. Trzeba pamietać, że alkohol zawiera bardzo wiele różnych toksyn, które przyczyniają się nie tylko do zatrudnia organizmu, ale również zaburzają gospodarkę jonowo-elektrolitową, powodują wypłukiwanie z organizmu witamin i minerałów. Detoks alkoholowy polega więc na oczyszczeniu organizmu ze wszystkich tych niebezpiecznych substancji. To nic innego jak odtruwanie, polegające na usunięciu z krwi pacjenta substancji psychoaktywnych i toksyn z alkoholu etylowego. Podczas detoksu uzupełniane są także niedobory witamin i elektrolitów.

Odtrucie alkoholowe a terapia alkoholowa

Odtrucie alkoholowe to tylko pierwszy etap terapii alkoholowej. Odwyk alkoholowy to wbrew pozorom długi i żmudny proces, który zaczyna się właściwie po odtruciu, które stanowi wprowadzenie do terapii. Ma ona oczywiście prowadzić do wyjścia z nałogu na stałe. Nie chodzi tutaj jedynie o oczyszczenie organizmu z alkoholu, ale o rezygnację z jego spożywania. Choroba alkoholowa może mieć bardzo poważne konsekwencje nie tylko społeczne (rodzinne, zawodowe), ale i zdrowotne. Może prowadzić do marskości wątroby i padaczki alkoholowej. Jedynym sposobem leczenia jest odstawienie napojów wyskokowych oraz odtrucie organizmu.

Na czym polega detoksykacja?

Odwyk alkoholowy rozpoczyna się detoksykacją alkoholową, czyli oczyszczeniem organizmu z metabolitów alkoholowych oraz pozostałych toksyn. To jednoczesna regeneracja organizmu, uzupełnienie niedoborów płynów, podanie elektrolitów. Z reguły jednak po detoksie pojawia się tzw. zespół abstynencyjny z nieprzyjemnymi objawami takimi jak:drżenie rąk, rozdrażnienie, bóle mięśni,  biegunki, zaburzenia pracy serca, zmiany ciśnienia oraz bezsenność. Nowoczesne metody odwyku alkoholowego w Warszawie eliminują niebezpieczne i nieprzyjemne objawy wynikające z nagłego odstawienia alkoholu, choć nie zawsze mogą im do końca zapobiec. Detoks alkoholowy może trwać od trzech do 10 dni. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej.  Detoksu nie należy przeprowadzać samodzielnie, ponieważ objawy zespołu abstynencyjnego bez odpowiedniej opieki dla pacjenta mogą być również niebezpieczne. Ponadto, trzeba pamiętać, że detoks to dopiero początek i warto rozpocząć go w ośrodku, w którym będzie można kontynuować terapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here