siemię lniane

Siemię lniane stosowane jest od dawna, zarówno w kuchni, jak i w przemyśle. Z lnu robi się tkaniny, a także olej i różnego rodzaju potrawy. Siemię lniane to zdrowy dodatek do potraw, ma także udowodnione działanie prozdrowotne.

Co to jest siemię lniane?

Siemię lniane to ziarenka lnu pospolitego, który rośnie między innymi na terytorium Polski. Są to niewielkie, płaskie nasiona w brązowym kolorze, które po zalaniu znacznie powiększają swoją objętość, jednocześnie wydobywając z siebie śluz, będący jedną z jego najcenniejszych właściwości. Siemię lniane to bardzo oleiste nasiona, dlatego też wytwarza się z nich między innymi olej. Siemię lniane zawiera błonnik, lignany, kwasy tłuszczowe omega-3, a także sterole roślinne, aminokwasy, minerały i witaminy. Wysokowartościowe siemię lniane z oferty spichlerz-zdrowia.pl to doskonałe uzupełnienie diety. Samo siemię lniane można zalać gorącą wodą lub dodawać do różnego rodzaju potraw.

Jak prawidłowo przygotować siemię lniane?

Siemię lniane oprócz prozdrowotnych właściwości posiada także neutralny smak i zapach. Dlatego też może być dodawane w formie ziarenek, lub zmielone do niemal wszystkich potraw – zarówno sałatek owocowych, jak i dań obiadowych czy zup. Sproszkowane siemię lniane można zmieszać z wodą i powstałą w ten sposób ciesz dodać do ciast czy innych potraw – zastąpi ona jajko. Taka mieszanka będzie miała wiele właściwości odżywczych, jest więc odpowiednia dla wegetarian.

Bardzo często siemię lniane stosuje się w celu „naoliwienia” gardła i podbudowania tkanki śluzowej, czy to żołądka, czy też przewodu pokarmowego. W tym celu pije się siemię lniane zalane gorącą wodą. Mogą to być ziarenka w całości, bądź sproszkowane. Do przygotowania takiej mikstury wystarczy jedna lub dwie łyżeczki siemienia lnianego. Po zalaniu ich gorącą wodą, należy odczekać, aż płyn wystygnie. W tym czasie substancja zagęszcza się i staje się podobna do kisielu. Można ją pić kilka raz dziennie.

W czym pomaga, jak często pić siemię lniane?

Siemię lniane to przede wszystkim bogate źródło kwasów omega -3. Ma także właściwości antynowotworowe. Siemię lniane, a także olej lniany jest bardzo dobrym źródłem tłuszczy dla wegetarian i wegan. Dodatkowo, siemię lniane polecane jest dla wszystkich osób, którym dokuczają problemy żołądkowe, takie jak refluks czy wrzody żołądka. Dzięki swojej oleistości i śluzowi chronią ścianki najbardziej narażonych na podrażnienia przewodów. Z tego też względu zaleca się spożywanie siemienia lnianego w przypadku przyjmowania dużej ilości leków, które mogą uszkodzić wątrobę. Łupiny siemienia lnianego zawierają mikrofilm polisacharydowy, który osłania przewód pokarmowy, oraz chroni i nawilża gardło.

Jeśli czujemy, że nasze gardło lub inne narządy są podrażnione, picie siemienia lnianego jest zalecane nawet kilka razy dziennie. W codziennej profilaktyce warto natomiast używać oleju lnianego do potraw i pieczywa, natomiast sam wywar z siemienia lnianego warto pić wieczorami przed snem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here