Wysuszone powietrze może stanowić bardzo poważny problem, widoczny szczególnie w okresie sezonu grzewczego. Z tego względu dla własnego komfortu i stanu zdrowia warto umieścić w domu nawilżacz powietrza. Jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują?
Dlaczego nawilżanie powietrza jest tak ważne?
Gdy powietrze jest wysuszone, dochodzi do podrażnień błony śluzowej dróg oddechowych, zatem można odczuwać drapanie w gardle czy też zmagać się z kaszlem lub nawet problemami z oddychaniem. Z czasem może to prowadzić do poważniejszych schorzeń. Narażone na taki stan powietrza są także oczy, zwłaszcza, gdy jednocześnie obcuje się z monitorem komputera, gdyż będzie dochodziło do podrażnień. Wreszcie suche powietrze szkodzi też na ogólną kondycję włosów i skóry, wysuszając je, a w przypadku skóry powodując swędzenie i zaczerwienienia.
Jaki powinien być idealny nawilżacz?
Jednym z czynników, który zawsze bierze się pod uwagę jest cena, lecz w tym przypadku bardzo istotne jest również to czy urządzenie jest proste w obsłudze oraz czy działa cicho. W przeciwnym razie może negatywnie odbijać się na komforcie domowników, a założenia takiego przyrządu są zgoła inne. Należy też z rozwagą podchodzić do jego sposobu działania, gdyż niektóre mogą być szkodliwe dla posiadanych w domu zwierząt. Wreszcie warto zwrócić uwagę na to czy urządzenie będzie wydajne i czy nie będzie pobierało zbyt wiele prądu. By ułatwić sobie dokonanie wyboru można przyjrzeć się wadom i zaletom najbardziej popularnych rozwiązań.
Rodzaje i charakterystyka poszczególnych nawilżaczy
Jednym z bardziej popularnych rodzajów są nawilżacze parowe, głównie z uwagi na swoją niską cenę. Działają one w bardzo prosty sposób – grzałka doprowadza wprowadzoną do zbiornika wodę do wrzenia, co generuje parę. Zasadniczą wadą tego wariantu jest to, że urządzenie zużywa dużo prądu. Oprócz tego ciepła para może podnosić nieco ogólną temperaturę w pomieszczeniu. Nawilżacz trzeba ustawiać poza zasięgiem dzieci i zwierząt, by nie poparzyły się rozgrzanym urządzeniem i wodą. Jako zaletę tego wariantu trzeba uznać natomiast to, że po przejściu przez proces wrzenia woda zostaje pozbawiona większości bakterii. Można stosować również olejki zapachowe, uprzyjemniając sobie cały proces nawilżania powietrza.
Ciekawym wyborem są nawilżacze ultradźwiękowe, które w przeciwieństwie do swoich poprzedników pracują bardzo cicho oraz pobierają niewiele prądu. Samo ich działanie polega na rozbijaniu cząsteczek wody z wykorzystaniem ultradźwięków. Poszczególne modele posiadają też często udogodnienia w postaci higrostatów czy wskaźników wody, więc będą odpowiednie dla osób ceniących sobie wyjątkowy komfort. Z uwagi na swoją charakterystykę nawilżacze ultradźwiękowe nie będą jednak dobre dla posiadaczy zwierząt domowych, gdyż fale generowane przez urządzenie mogłyby być dla nich nieprzyjemne. Trzecim z najbardziej popularnych rozwiązań są modele ewaporacyjne, a więc odparowujące parę wodną z wkładu nawilżającego. Metoda ta jest uważana za najbardziej naturalną, a urządzenia tego typu są energooszczędne. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że wkłady trzeba wymieniać co parę miesięcy, ale do tego nawilżacze te pracują często w dość głośny sposób.