Zupa kapuściana na odchudzanie- czy to dobry pomysł?

Kefir to skwaśniały napój mleczny, wytwarzany przy użyciu tak zwanych grzybków kefirowych, które złożone są z właściwych bakterii i drożdży. Posiada białą lub jasnokremową barwę, delikatnie zawiesistą konsystencję, cechuje się konkretnym, kwaśnym smakiem. Obecne są w nim pęcherzyki dwutlenku węgla, co sprawia, że jest lekko musujący i orzeźwiający. Napój kefirowy posiada dobre dla zdrowia bakterie fermentacji mlekowej oraz śladowe ilości alkoholu, gdyż ziarna kefirowe mają zdolność w podobny sposób do fermentacji mlekowej, jak i etanolowej. Proporcje oraz atuty smakowe kefiru zależą od ilości zużytych grzybków kefirowych okoliczności prowadzenia fermentacji charakterystycznych dla każdego producenta. Kefir jest w większej ilości przypadków produkowany z mleka krowiego oraz koziego i owczego. Jednakże możliwe jest wytwarzanie go również na podstawie napojów roślinnych, takich jak mleko kokosowe, ryżowe czy sojowe, a nawet przy użyciu soków owocowych i wody.

Za pochodzenie kefiru powszechnie przyjmuje się okolice Kaukazu, gdzie wytwarzany był przez lokalnych pasterzy. Wlewali oni mleko do skórzanych worków, w których miała miejsce fermentacja, a to dzięki działaniu swoistej mikroflory. Torby z kefirem były podwieszane w pobliżu drzwi tak, aby przechodzące przez wejście osoby trącały worek, co umożliwiało utrzymywanie mleka i ziaren kefirowych cały czas wymieszanych. Początki XX wieku to przełom dla kefiru, ponieważ grzybki kefirowe dostały do Rosji za sprawą Iriny Sakharowej – pracownicy jednej z moskiewskich mleczarni, która podstępem uzyskała je od kaukaskiego księcia Bek-Mirza Bacharowa. 1909 rok to rozpoczęcie masowej produkcji kefiru w Moskwie, a w latach 30. XX wieku był już on bardzo znanym i cenionym napojem na terenie całego ówczesnego Związku Radzieckiego. W tej chwili największymi producentami kefiru na świecie są Rosja i Polska. Kefir jest szalenie popularny na terenach byłego Związku Radzieckiego, jak i na Węgrzech, w Polsce, a także w Szwecji, Norwegii, Finlandii czy również Niemczech. Zainteresowanie nim nieustannie rośnie w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Japonii.

Kefir a odchudzanie. Zbawienne cechy kefiru są znane od wielu setek lat. Kontroluje przemianę materii, orzeźwia, zapewnia duże ilości wartości odżywczych i niezbędnych witamin. Leniwym wieczorem, zamiast słodzonego napoju gazowanego czy czegoś innego warto sięgnąć po kefir. Reguluje pracę jelit oraz zwiększa metabolizm, co sprawia, że wpływa pożytecznie na proces spalania tkanki tłuszczowej oraz pozbycia się z organizmu zbędnych i obciążających produktów przemiany materii. Jedna dawka kefiru to wartościowe źródło elementów odżywczych oraz probiotyków. Zdaniem niektórych renomowanych dietetyków, kefir jest o wiele lepszym dla organizmu napojem niż jogurt naturalny.

Teraz pośród wielu licznych popularnych diet palmę pierwszeństwa wiedzie dieta kefirowa. Ma ona za zadanie nie tylko pomóc organizmowi w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale również oczyścić go z nadmiaru nagromadzonych toksyn. Ta dieta, podczas trwania której spożywamy praktycznie tylko sfermentowany napój mleczny, powinna trwać najwyżej pięć dni i może być stosowana w dwóch różnych wariantach. W pierwszym każdy osobny posiłek jest dublowany poprze porcją odtłuszczonego kefiru. Ważne by wybierać kefir o jak najmniejszej zawartości tłuszczu. Im bardziej naturalny napój tym zdrowszy dla organizmu. Jedynie ostatniego dnia trwania tejże diety można jeść gotowane warzywa i mięso, a kefir zastąpić wodą mineralną.

Kolejnym sposobem jest włączenie do każdego spożywanego posiłku kefiru. Naturalnie należy wtedy spożywać produkty o niskiej zawartości kalorii. Napój może również być wypijany zamiast kawy i herbaty, ale może też być fundamentem posiłku. W trakcie tych kilku dni trwania diety możliwe jest stracenie nawet trzech kilogramów, ale trzeba pamiętać, że jest to dieta przeznaczona ściśle dla osób zdrowych i powinna być stosowana tylko przez krótki okres czasu. W innych przypadkach może być przyczyną do rozwoju licznych problemów zdrowotnych.

Podsumowując kefir to znakomity wybór podczas odchudzania pozwalający uwolnić się organizmowi od toksyn oraz dostarczyć mu niezbędnych wartości odżywczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here