Zaburzenia osobowości

Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. Różnego rodzaju schorzenia i zaburzenia osobowości utrudniają relacje z innymi i negatywnie wpływają na samopoczucie. Na szczęście z odpowiednią pomocą można nauczyć się funkcjonować z problemami natury psychologicznej.

Jak powstają zaburzenia osobowości?

Wielu ekspertów doszukuje się przyczyny zaburzeń osobowości w genetyce. Jest to możliwe, jednak współcześni badacze kładą nacisk także na relacje rodzinne. Psychologowie udowodnili bowiem, że rodzina ma bezpośredni wpływ na psychikę. Z tego względu doświadczenie jakiejś traumy w dzieciństwie, czy też nieobecność jednego z rodziców, może przyczyniać się do niewłaściwego ukształtowania się charakteru. Zaburzenia osobowości mają różną genezę, ale także przebiegają w zupełnie inny sposób. Możemy wyróżnić osobowość paranoiczną, borderline, schizoidalną, unikającą czy zależną. Każda z nich posiada określone cechy, stąd też leczenie będzie inne. Jak w takim razie wygląda leczenie zaburzeń osobowości?

Zaburzenia osobowości: leczenie – jak przebiega?

Zaburzenia osobowości charakteryzują się postrzeganiem rzeczywistości w mało elastyczny sposób. Uniemożliwia to dopasowanie się do nieuniknionych zmian. Wywołują one silne emocje, często nieadekwatne do sytuacji. Może to być lęk lub złość, które z perspektywy osób z otoczenia mogą się wydawać przesadzone. Ponieważ żyjemy w czasach, w których stres towarzyszy nam na co dzień, zaburzenia osobowości będą mocno dawać się we znaki. Możesz przeczytać o tym więcej na stronie https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/. Leczenie zaburzeń osobowości odbywa się w poradni psychiatrycznej i wymaga diagnozy postawionej przez lekarza psychiatrę. Może on przepisać określone leki lub skierować na terapię. Psychoterapeuci stosują najczęściej terapię poznawczo-behawioralną, by zminimalizować objawy zaburzeń. Równie skuteczna jest terapia psychodynamiczna, która pozwala pacjentowi lepiej zrozumieć swoje emocje i poznać ich przyczyny. Ponieważ każdy z nas jest inny, leczenie powinno być dopasowane indywidualnie przez lekarza psychiatrę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here