Popularne rodzaje fizykoterapii i niezbędny sprzęt fizjoterapeutyczny

Fizykoterapia to rodzaj rehabilitacji medycznej, jedna z form fizjoterapii. Podczas zabiegu oddziałuje się na ciało bodźcami fizycznymi w celu utrzymania i optymalizowania stanu zdrowia pacjenta. Dowiedz się jakie rodzaje fizykoterapii wyróżniamy, w czym pomoże Ci dana metoda oraz jaki sprzęt fizjoterapeutyczny jest skuteczny.

Czym jest fizykoterapia?

Fizykoterapia należy do najstarszych dyscyplin lekarskich i jest działem lecznictwa, w którym wykorzystuje się działania czynników fizycznych takich jak prąd, ultradźwięki, pole magnetyczne czy światło. Fizykoterapia stymuluje układ odpornościowy lub pobudza procesy odbudowy tkanek, dlatego też najczęściej wykorzystywana jest do zwalczania stanów zapalnych czy regeneracji.

Promieniowanie laserowe w fizykoterapii

Laseroterapia stymuluje procesy lecznicze za pomocą wiązki światła nakierowanej na określony obszar ciała. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień najczęściej wykorzystuje się ją w stomatologii, ortopedii oraz w schorzeniach reumatologicznych. Ze względu na moc uzyskanej wiązki laserowej wyróżnia się trzy podstawowe typy lasera:

  • lasery małej mocy – niskoenergetyczne, lasery miękkie (moc od 1 do 6 mW),
  • lasery średniej mocy – średnioenergetyczne (moc do 500 mW),
  • lasery dużej mocy – wysokoenergetyczne (moc od 500 mW do 10kW).

Podana klasyfikacja jest bardzo istotna z medycznego punktu widzenia. Lasery małej mocy to lasery biostymulujące, średnioenergetyczne to lasery terapeutyczne, natomiast lasery dużej mocy to lasery chirurgiczne.

Pole magnetyczne w fizykoterapii

Magnetoterapia to technika leczenia polem magnetycznym o stosunkowo niskiej częstotliwości. Działa pzeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz łagodzi ból. Zabieg jest bezkontaktowy oraz bezbolesny, jednak aby przyniósł oczekiwane rezultaty potrzebny jest sprzęt fizjoterapeutyczny wysokiej jakości. Obecnie na rynku najczęściej możemy się spotkać z aparatami jedno- i dwukanałowymi. Te drugie posiadają oddzielne zegary dla poszczególnych aplikatorów, co umożliwia przeprowadzenie dwóch zabiegów jednocześnie.

Prąd w fizykoterapii

Elektroterapia to zabieg leczniczy z wykorzystaniem prądu stałego, modulowanego oraz impulsowego. Leczenie prądem ma na celu poprawić ukrwienie, przyspieszyć proces regeneracji, zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz działać przeciwbólowo. Zabieg elektroterapii trwa do kilkunastu minut, a wykonuje się go poprzez nałożenie na poszczególne miejsca na ciele elektrod, przez które przepływa prąd. Aparaty do elektroterapii znajdą zastosowanie w gabinetach fizykoterapii, salonach kosmetycznych, u rehabilitantów czy w centrach odnowy biologicznej.

Ultradźwięki w fizykoterapii

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości drgań wykraczających poza zakres słyszalności ludzkiego ucha. Mogą oddziaływać na organizm w różny sposób:

  • oddziaływanie mechaniczne – wnikanie w tkankę i wychylenie cząsteczki („rozmiękczanie tkanki”,
  • oddziaływanie termiczne – wnikanie w tkanki powoduje wydzielanie ciepła,
  • oddziaływanie biologiczne – zwiększenie przenikalności błon komórkowych,
  • oddziaływanie chemiczne – pobudzenie reakcji chemicznych w organizmie.

Ultradźwięki wykorzystywane są do przyspieszenia procesu gojenia, łagodzenia bólu oraz rozluźnienia tkanek. Oczywiście zabieg sonoterapii musi być przeprowadzony przez specjalistę, który ma dostęp do nowoczesnej aparatury.

Leczenie zimnem

Krioterapia to metoda leczenia polegająca na stosowaniu niskich temperatur w celu wykorzystania naturalnych reakcji obronnych organizmu. Taki zabieg wspomaga przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu całego ciała. Aparaty do krioterapii można podzielić na trzy główne kategorie:

  • urządzenia do krioterapii dwutlenkiem węgla,
  • urządzenia do krioterapii azotem,
  • urządzenia do krioterapii zimnym powietrzem.

Aparaty różnią się między sobą sposobem obsługi, kosztami eksploatacji oraz zakupu.

Mniejszy nie znaczy gorszy

Obecnie dążymy do minimalizacji rozmiarów, a maksymalizacji korzyści w różnych urządzeniach, co znajduje również swoje zastosowanie w sprzęcie fizjoterapeutycznym. Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór aparatów przenośnych, które często przewyższają swoimi parametrami aparaty stacjonarne. Pamiętajmy o tym, że w medycynie przy wykonywaniu tak specjalistycznych zabiegów najistotniejszym czynnikiem jest wysokiej klasy sprzęt fizjoterapeutyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here