Siemię lniane a odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy ludzie niemal z desperacją poszukują szybkiego i prostego sposobu na odchudzanie, każda metoda wydaje się być godna wypróbowania i każdy składnik diety zdaje się otrzymywać szansę na skuteczne zmniejszenie masy ciała rzeszy osób niezadowolonych ze swojego wyglądu. Obecnie panująca moda na bycie „fit” promuje nie tylko szczupłą i atletyczną sylwetkę, ale przede wszystkim wygląd będący wynikiem zdrowego trybu życia. Na naszych stołach coraz częściej pojawiają się produkty „bio” – czyli ekologiczne, mniej szkodliwe dla zdrowia, niż szeroko dostępna żywność przetworzona.

Powszechnie wiadomo, że w odchudzaniu lub budowaniu wymarzonej sylwetki podstawą jest właściwe odżywianie. Głodówki czy tabletki przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej odchodzą do lamusa. Chcemy chudnąć, ale nie chcemy głodować. Nic więc dziwnego, że w pogoni za wymarzonym ciałem powracamy niejako „do korzeni” i włączamy do diety produkty, których zbawienne działanie było znane już naszym dalekim przodkom. Mowa tu przede wszystkim o miodzie i cynamonie, a więc składnikach, które nie tylko sprzyjają zdrowiu, ale posiadają również fantastyczny smak i są nieodłącznym elementem w kuchni wielu rodzin.

Warto zastanowić się czy produkty te mogą również stymulować odchudzanie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „miód i cynamon na odchudzanie”, a zaleje nas morze wyników – tak powszechnym zainteresowaniem cieszą się miód z cynamonem. Miód kojarzy się przede wszystkim ze zdrowiem, herbatą z cytryną, jesiennymi wieczorami, sezonem grypowym i na koniec grzanym winem, które również w odpowiednich ilościach dobrze wpływa na zdrowie. Ponoć właściwości miodu znane były już w starożytnym Egipcie! Mamy na rynku wiele rodzajów miodu, m.in.: gryczany, lipowy, wielokwiatowy, spadziowy, itd. Jest naturalnym antybiotykiem, stosuje się go przy leczeniu przeziębień, w leczeniu chorób serca, przy schorzeniach nerek i dróg moczowych. Miód jest również składnikiem kosmetyków – doskonale wpływa na skórę, a jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne wykorzystywane są w leczeniu trądziku.

Cynamon jest to zmielona kora cynamonowca cejlońskiego – jego delikatny korzenny smak i zapach kojarzy się z szarlotką i Bożym Narodzeniem. Podobnie jak miód, ceniony jest nie tylko za walory smakowe, ale również za dobroczynny wpływ na zdrowie. Stosuje się go w leczeniu przeziębień, przy dolegliwościach żołądkowych, również przy niwelowaniu problemów skórnych, ponieważ jest silnym antyoksydantem i ma właściwości odkażające. W jaki sposób cynamon stymuluje odchudzanie? Po pierwsze, wspomaga przemianę materii, po drugie, zmniejsza poziom cukru we krwi, i na koniec zawiera śladowe ilości błonnika, który odpowiada za uczucie sytości.

Oczywiście ani miód, ani cynamon same w sobie nie stanowią remedium na otyłość, czy tzw. „nadprogramowe kilogramy”. Jeżeli dołączy się je do zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, efekty na pewno będą zachwycające. Niestety, wielu ludzi ma skłonność do popadania w przesadę, stąd zgubna może być ślepa wiara w hasła typu „miód i cynamon na odchudzanie”. Jak we wszystkim, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Miód jest bardzo kaloryczny, a więc zastąpienie nim cukru tylko po to, żeby spożywać go w równie dużych ilościach przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Tak samo sam cynamon nie zastąpi nam innych źródeł błonnika i nie wykona ciężkiej pracy koniecznej do uzyskania wymarzonej sylwetki.

Niemniej, miód w połączeniu z cynamonem z całą pewnością stanowi mieszankę pożyteczną dla zdrowia i może wspomagać proces odchudzania. Dostępnych jest mnóstwo przepisów na mieszanki cynamonowo-miodowe, które ponoć mogą działać cuda – jedno jest pewne, włączenie miodu i cynamonu do diety w rozsądnych ilościach może tylko przynieść korzyści, począwszy od poprawy odporności, zmniejszenia cholesterolu, poprzez poprawę snu, ogólnej sprawności umysłowej i pamięci, a skończywszy na poprawie metabolizmu, która w konsekwencji skutkuje spadkiem masy ciała. Cały wic polega jednak na tym, aby zachować umiar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here