Kiedy wykonać badania kardiologiczne?

Badania kardiologiczne pozwalają ocenić stan i pracę zarówno mięśnia sercowego, jak i tętnic. Jeżeli skarżysz się na kołatanie serca lub zdarzają Ci się omdlenia, nie ma na co czekać. Gdzie możesz wykonać badania kardiologiczne bez ponoszenia kosztów?

Groźne choroby serca

Blisko połowa Polaków umiera z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Szczególnie duże żniwo zbiera miażdżyca[1]. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona miażdżyca prowadzi do zwężenia światła tętnic, a to z kolei powoduje niedokrwienie i niedotlenienie narządów wewnętrznych. Powodem, dla którego rozwija się miażdżyca, jest zaburzenie równowagi między frakcjami cholesterolu.

Jak zapobiegać chorobom serca i układu krążenia? W ich przypadku dużą rolę odgrywa profilaktyka. Badania kardiologiczne, np. EKG czy USG Dopplerowskie, umożliwiają lekarzom ocenę rytmu pracy serca oraz budowy żył i tętnic. Wykrycie niepokojących zmian we wczesnym stadium rozwoju pozwala szybko wdrożyć skuteczne leczenie.

Kiedy zgłosić się na badania kardiologiczne?

Jest wiele wskazań do wykonania badań kardiologicznych. Jeżeli zauważyłeś u siebie bóle w klatce piersiowej lub kołatanie serca, nie czekaj – badania kardiologiczne pozwolą lekarzowi postawić diagnozę.

Według specjalistów ryzyko wystąpienia zawału serca rośnie wraz z wiekiem. Z tego względu na badania kardiologiczne powinni regularnie (najlepiej co najmniej raz w roku) zgłaszać się osoby po 50. roku życia. W ramach profilaktyki lekarze najczęściej wysyłają pacjentów na badanie EKG (elektrokardiografię), które jest podstawowym badaniem serca.

Regularnie badać powinni się również pacjenci, którzy przeszli zawał serca lub udar. W przypadku stwierdzonej choroby badania kardiologiczne pozwalają ocenić zmiany oraz sprawdzić, czy wdrożone leczenie jest skuteczne.

Gdzie bezpłatnie wykonać badania kardiologiczne?

Jeżeli jesteś po zawale lub udarze i chcesz wykonać badania kardiologiczne, zgłoś się do przychodni Synexus. Sieć przychodni Synexus działa na terenie całej Polski, np. w Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i Częstochowie.

Aby umówić się na bezpłatne badania kardiologiczne lub konsultację ze specjalistą, musisz jedynie uzupełnić formularz zamieszczony na firmowej stronie Centrum Medycznego Synexus. Ponieważ przychodnie realizują programy badań klinicznych, masz szansę uzyskać także dostęp do innowacyjnych terapii i nowych leków.

[1] Polskieradio.pl, Choroby serca to pierwsza przyczyna zgonów w Polsce, https://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2189937,Choroby-serca-to-pierwsza-przyczyna-zgonow-w-Polsce (dostęp 15.06.2018)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here