Odchudzanie

Kapsaicyna, substancja odpowiedzialna za ostry smak papryczki chili, jest popularna przede wszystkim jako składnik przypraw, i również pastylek na odchudzanie. Kapsaicyna ma niezliczone właściwości zdrowotne, antyoksydacyjne oraz przeciwdrobnoustrojowe. Kapsaicyna ma również inne wykorzystanie, ponieważ jest stosowana do produkcji licznych aerozoli, takich jak np. gaz pieprzowy.

Kapsaicyna to nierozerwalny związek chemiczny, alkaloid, odpowiedzialny za ostry oraz palący smak papryki chili. Kapsaicyna wpływa na czujniki bólu (nocyceptory), więc prosto na czujniki układu nerwowego. Te wysyłają sygnały do mózgu, jakie są przyjmowane jako poczucie bólu oraz poczucie ciepła. Dlatego poczucie palenia w jamie ustnej.

Kapsaicyna rozpuszcza się w alkoholu oraz tłuszczach. Więc przeważnie popełnianym błędem przez osoby, jakie zjadły potrawę zawierającą ową substancję, jest wypicie ogromnej ilości wody. Żeby pozbyć się poczucia palenia w jamie ustnej, należy przepłukać ją tłuszczem roślinnym czy wypić szklankę tłustego mleka.
Kapsaicyna na odchudzanie
Popularność preparatów wspierających odchudzanie popędza przemysł do poszukiwania następnych związków roślinnych, jakie mógłby stać się jednym ze składników suplementów w kuracji odchudzającej. Z tego względu wykonano szereg badań na ludziach oraz zwierzętach określających wpływ stosowania kapsaicyny na metabolizm tłuszczów. Potwierdzono odchudzające właściwości owego związku, jakie pochodzą ze wzrostu oksydowania tłuszczów, wykorzystania energii i ograniczenia apetytu. Należy jednakże zaznaczyć, iż badania te były przeprowadzane przez niedługi okres, więc nie wiadomo jaki wpływ na stratę wagi ciała ma kapsaicyna przy jej dłuższym stosowaniu i czy po odstawieniu związku spadek wagi ciała się podtrzyma. Co ciekawe wykonano badanie na Uniwersytecie w Maastricht mające na celu ustalenie wpływu długiego wykorzystywania kapsaicyny na rezultaty odchudzania osób z nadmierną masą ciała. Efekty badania dowiodły, iż rezultaty diety były zbliżone zarówno w grupie dodatkowo suplementującej kapsaicynę, jak również owej stosującej tylko odpowiednią dietę. Z tego powodu należy wyciągnąć wnioski, iż efektywność wykorzystywania środków kapsaicyny w celu redukcji wagi ciała jest sporna oraz wymaga dalszych badań.

Kapsaicyna – działanie przeciwbólowe
W jaki sposób kapsaicyna łagodzi ból? Czy nie jest paradoksem zwalczanie bólu przy równoczesnym wywoływaniu znanego nam poczucia pieczenia? W obydwa mechanizmy zamieszane są białka TRPV1. Przedłużone działanie kapsaicyny na owe czujniki, jakie znajdują się na nerwach odpowiedzialnych za poczucie bólu, powoduje ich inaktywację. Neurony przestają odpowiadać na elementy je pobudzające. Od lat 80. ubiegłego wieku wykorzystywane są maści z kapsaicyną. Dostępne są chociażby środki o natężeniu owego związku wynoszącym 8%, wydawane przez lekarza na receptę. Prócz pojawiających się nieczęsto miejscowych reakcji jak zaczerwienienie lub palenie skóry nie zauważono poważnych efektów ubocznych pochodzących z takiego wykorzystania. Szczególnie interesujący jest jednakże potencjał przeciwnowotworowy.

Kapsaicyna – działanie przeciwnowotworowe
Są dosyć niezbite dowody na to, iż kapsaicyna może mieć działanie spowalniające wzrost oraz usuwające komórki nowotworowe. Takie wnioski wynikają z badań in vitro, zatem nie można póki co interpretować ich w nawiązaniu do leczenia chorych. Parę procesów stoi za takim właśnie oddziaływaniem owego związku. Po pierwsze może indukować apoptozę, więc śmierć komórki. Po drugie może utrudniać rozwój komórki rakowej na którymś z etapów jej wzrostu, więc uniemożliwiać jej rozwój. Po trzecie przeciwdziała tworzeniu się unaczynienia. Z pozoru nie brzmi to dobrze, jednakże przeciwdziałanie tworzeniu się innych naczyń krwionośnych jest skuteczną ochroną przeciw komórkom nowotworowym. W miarę ich rozrastania tworzą się dookoła nich kolejne naczynia, jakie dostarczają im tlenu oraz elementów wzmacniających. Komórki, na jakich wykonywano doświadczenia, to m.in. komórki nowotwora okrężnicy, raka piesi, raka prostaty, pęcherza moczowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here