szansa na rozwój

W Polsce lekarze mają obowiązek ustawicznego kształcenia. Fakt ten wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 roku w sprawie dopełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez lekarzy i lekarzy dentystów. Dodatkowo, medycyna stanowi dziedzinę nauki wybitnie dynamicznie się rozwijającą. Wiedza aktualna w chwili ukończenia studiów medycznych musi więc być poddawana nieustannej weryfikacji. Niemal każdego dnia pojawiają się bowiem nowe metody leczenia, docierają do nas doniesienia naukowe o dokonanych odkryciach w dziedzinie medycyny. Jakie rozwiązania w zakresie doskonalenia zawodowego warto rozważyć?

Medyczne nowości wydawnicze – aby być na bieżąco

Jedną z popularniejszych i zdecydowanie najprostszych opcji dokształcania się pozostają niezmiennie propozycje wydawnicze, jak te prezentowane na https://podyplomie.pl/products. Warto śledzić ukazujące się publikacje nie tylko ze względu na możliwość pozyskania nowej wiedzy medycznej, ale i pogłębienie tej już posiadanej. Obserwując dynamiczny rozwój poszczególnych specjalizacji, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia, zmiany poglądów na temat patofizjologii poszczególnych chorób, czy też chcąc poznać nowe standardy oraz algorytmy postępowania, w zasadzie trudno obejść się bez lektury publikacji medycznych. Interesującym rozwiązaniem, obok tradycyjnych pozycji wydawniczych, są w tym zakresie nagrania wykładów z wybranych kongresów medycznych. To doskonała sposobność, aby pozyskać lub utrwalić posiadaną wiedzę w sytuacji, gdy nie uczestniczyło się w danym wydarzeniu.

Pisząc o publikacjach nie można nie wspomnieć o czasopismach medycznych. Prenumerata wybranego czasopisma, np. MEDICAL TRIBUNE, umożliwi śledzenie najnowszych doniesień naukowych z głównych dziedzin medycyny, a lektura publikowanych wywiadów z autorytetami świata medycyny, pozwoli zapoznać się m.in. z nowymi sposobami leczenia. Pozycją wydawniczą godną uwagę będą z pewnością polskie wydania zagranicznych czasopism edukacyjnych, np. serii Current Opinion in…Journal Watch, czy Alerts.

W związku z faktem, iż coraz większa liczba lekarzy to nie tylko specjaliści w dziedzinie medycyny, ale i przedsiębiorcy świadczący pracę na kontraktach cywilnoprawnych, rosnącym zainteresowaniem cieszą się publikacje z zakresu prawa medycznego, czy zarządzania. To z pewnością doskonały sposób na pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej i i doskonalenie zawodowe w zupełnie nowym, szerszym kontekście.

Kongresy

Kongresy naukowe stanowią znakomitą okoliczność do wysłuchania wykładów autorytetów w danej specjalizacji. To także możliwość podzielenia się podczas dyskusji organizowanych w czasie wydarzenia, doświadczeniem, spostrzeżeniami i codziennymi problemami, z jakimi spotykają się lekarze na co dzień w swojej pracy zawodowej. Warto w tym miejscu dodać, że udział w kongresach, obok uczestnictwa w sympozjach, szkoleniach, czy kursach medycznych to szansa na zdobycie przez lekarza punktów edukacyjnych (w okresie rozliczeniowym wynoszącym 48 miesięcy lekarz powinien zdobyć minimum 200 punktów). Przepisy jasno wskazują, ile punktów edukacyjnych przyznawanych jest w poszczególnych kategoriach w zakresie doskonalenia zawodowego. Zdobywane punkty mają pomóc m.in. w awansie, czy w ubieganiu się o stanowiska kierownicze.

Elastyczny dostęp do wiedzy, czyli szkolenia online i webinaria

Lekarze cenią sobie elastyczny dostęp do wiedzy, m.in. ze względu na fakt potencjalnie utraconych korzyści na skutek udziału w szkoleniu stacjonarnym. Stąd też zapewne taka popularność kursów medycznych organizowanych online oraz webinariów. W drugim z wymienionych wariantów wystarczy zalogować się do transmisji i wziąć udział w dyskusji. Prowadzący – eksperci i wybitni specjaliści – zachęcają tutaj często do zadawania pytań, nurtujących na co dzień lekarzy w ich pracy zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here