Jaskra

Jaskra nazywana jest cichym złodziejem wzroku. To choroba, która przez długi czas nie daje żadnych objawów, a nieleczona prowadzi do całkowitej utraty zmysłu wzroku. Jest drugą przyczyną ślepoty w Europie, a choruje na nią niemal 80 mln ludzi na całym świecie. Jakie są jej pierwsze objawy i przyczyny? Na czym polega leczenie jaskry?

Jaskra objawy

Jaskra jest przewlekłą chorobą oczu, powszechnie występującą w krajach rozwijających się. W jej trakcie ciecz wodnista, naturalnie znajdująca się w gałce ocznej zaczyna nagle ją opuszczać i przenikać do krwiobiegu w miejscu, które nazywane jest kątem przesączania. Gdy zostaje zablokowana, powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz ucisk na nerw wzrokowy, który natomiast prowadzi do zniszczeń włókien nerwowych i zaniku nerwu. Najczęściej proces ten odbywa się powoli i nie daje żadnych objawów. Tylko w 10% przypadków mogą towarzyszyć mu bóle głowy, pogorszenie widzenia czy wymioty. Najczęściej pacjent zaczyna zauważać osłabienie wzroku, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i doprowadziła do bezpowrotnych zniszczeń. Często podczas rozwoju choroby, pacjenci narzekają na stopniowo zwężające się pole widzenia. Na jaskrę zapadają różne osoby niezależnie od wieku i stanu zdrowia, jednak szczególnie narażeni są na jej rozwój chorzy na cukrzyce, krótkowzroczność, nadciśnienie tętnicze oraz posiadający zaburzenia krwi i podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowych. Jaskra może być również choroba dziedziczną.

Jaskra – leczenie i zapobieganie

Aby zapobiegać rozwojowi jaskry, niezwykle ważne są regularne wizyty u okulisty lub optometryka. Wczesna diagnoza choroby jest jedynym sposobem, aby ocalić wzrok. Poleca się przynajmniej raz w roku przejść dokładnie badania okulistyczne. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, powinni decydować się na takie badania dwa razy do roku. Jak wyglądania badanie wzroku pod kątem jaskry? Najczęściej o jej rozwoju świadczy podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jednak pomiar tego parametru nie jest wystarczający. Specjalista powinien zbadać także grubość rogówki oraz dno oka. Niekiedy można skorzystać ze specjalnie przygotowanych pakietów badań diagnostycznych pod kątem tej przypadłości.

Jak natomiast wygląda leczenie jaskry? Najczęściej ogranicza się do stosowania kropli przeciwjaskrowych, które obniżają ciśnienie w oku. Niekiedy stosuje się zabieg chirurgiczny nazywany trabekulektomią, którego zadaniem jest obniżenie ciśnienia oka do tego stopnia, że powoduje to, zatrzymanie się choroby. W leczeniu jaskry stosuje się też laser.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here