powikłania po grypie - czy są groźne?

Powikłania po grypie nie są zwykle aż tak niebezpieczne, jednak w przypadku kobiet, które spodziewają się dziecka jest inaczej. Grypa jest chorobą, która zwykle trwa kilka dni, po tym czasie ustępuje. W niektórych sytuacjach dochodzi do pojawienia się powikłań, takich jak: zapalenia zatok, płuc, mięśnia sercowego czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Czy powikłania po grypie u kobiet w ciąży są niebezpieczne?

Kobiety spodziewające się dziecka, należą do grupy która jest szczególnie narażona na wystąpienie powikłań grypy. Dotyczy to zwłaszcza przyszłych mam, które są w II i II trymestrze ciąży. Czemu grypa w przypadku ciąży jest tak niebezpieczna? Ponieważ infekcja wirusowa w czasie ciąży może skutkować pojawieniem się różnych problemów, na przykład poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Jak objawiają się powikłania po grypie w ciąży?

Powikłania grypy w trakcie ciąży mogą objawiać się w różny sposób, jest to kwestia indywidualna. Można jednak wyszczególnić pewien ogólny zestaw dolegliwości, które mogą występować w trakcie powikłań infekcji wirusowej. Mowa przede wszystkim o:

  • przewlekłe bóle głowy,
  • duszności,
  • przedłużające się objawy grypy,
  • wystąpienie kaszlu mokrego,
  • obrzęk w okolicy twarzy,
  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • mniejsza tolerancja wysiłku fizycznego.

Przeczytaj też: http://sport-guru.pl/wplyw-regularnej-aktywnosci-fizycznej-na-nasze-zdrowie/

Leczenie powikłań grypy w ciąży

Aby skutecznie pozbyć się powikłań grypy w ciąży musimy skorzystać z wizyty u specjalisty. Obecnie wyróżnia się kilka metod leczenia, wybór jest uzależniony od występujących dolegliwości. W przypadku kobiet ciężarnych wdrażane leczenie jest bezpieczne dla malucha znajdującego się w brzuchu mamy.

Podstawą zawsze jest odpoczynek, kobieta w ciąży nie może się przemęczać. Lekarz zazwyczaj włącza do leczenia odpowiedni antybiotyk, który jest dozwolony dla ciężarnych. Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ wczesne rozpoczęcie leczenia infekcji wirusowej w znaczący sposób zmniejsza ryzyko rozwinięcia się niebezpiecznych powikłań zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.

Źródło: https://zakatek24.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here