Jak ważny jest sen w czasie ciąży?

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkiego życia. Kiedy nie możemy się wyspać lub nie mamy określonej rutyny, wpływa to na nasze codzienne życie. Jeśli idziemy do pracy rano po nieprzespanej nocy, czujemy się zmęczeni przez cały dzień i nie możemy pracować wydajnie, a nawet jeśli jesteśmy w domu, mamy trudności z wykonywaniem codziennej pracy. Sen jest niewątpliwie bardzo ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ to właśnie sposób i jakość snu wpływa na rozwój dziecka. Na wydajny i odpowiedni sen wpływa wiele komponentów, związanych również z czynnikami zewnętrznymi, dlatego warto korzystać z takich udogodnień jak poduszka ciążowa do spania, która pomoże nam właściwie uregulować sen.

Sen w trakcie ciąży

Jednak na wzorce snu wpływają również zmiany biologiczne ciąży. W rzeczywistości zaburzenia snu obserwuje się u 78% kobiet w ciąży. Dlatego na początku należy wprowadzić odpowiednie środki, które zapewnią regularny sen. Kobiety w ciąży muszą spać przez co najmniej sześć godzin dziennie. Jak wynika z badań, możliwość normalnego porodu u kobiet w ciąży, u których zaburzenia snu są zakłócone, zmniejsza się nawet cztery lub pięć razy. Nie można nie docenić wpływu snu na nienarodzone dziecko u kobiet w ciąży. Największym tego wskaźnikiem jest hormon progesteronu, który jest potrzebny do kontynuacji ciąży. W czasie ciąży przyczyną rosnącej potrzeby snu, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach, jest zwiększone wydzielanie progesteronu podczas snu. Powoduje to nadmierną senność i ciągłe uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

Jak dbać o dobry sen podczas ciąży?

Ustanowienie dobrych wzorców snu podczas ciąży jest wysoce skuteczne nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Dobry sen odgrywa ważną rolę w przygotowaniu do porodu i chroni dziecko przed stresami psychicznymi i napięciami ciąży. Doskonałą pomocą jest korzystanie z poduszki ciążowej do spania. Pozwala ona na odpowiednie dopasowanie do ciała, dzięki czemu ułatwia znalezienie wygodnej pozycji. Przyczynia się to do właściwego ułożenia stawów biodrowych i kręgosłupa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ właśnie te partie ciała są najczęściej obciążone w czasie ciąży.

Warto dodać, że używanie poduszki ciążowej do spania niweluje możliwość zmiany pozycji w czasie snu, co ma naukowe uzasadnienie. Kobieta w ciąży powinna spać na lewym boku, ze względu na to, że dziecko otrzymuje wtedy odpowiednią ilość krwi i tlenu. Ponadto, korzystanie z poduszki tego typu odciąża plecy matki, zmniejsza ból pleców, a także karku i nóg. Dodatkowo pozwala na ułożenie się w wygodnej pozycji i daje możliwość wygodnego oparcia na brzuch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here