Jak schudnąć po 50?

Smukła sylwetka jest nadal w modzie i to u osób w każdym wieku. Wielu ludziom trudno jednak schudnąć, a nie sprzyja temu prowadzona dieta i niezdrowy, siedzący tryb życia. Niektóre powszechne informacje mówią o tym, że im człowiek jest starszy, tym trudniej schudnąć. Ile w tym prawdy i czy odchudzanie po 50 rzeczywiście jest takie ciężkie?

Sprzedawcy preparatów na odchudzanie, trenerzy zajęć fitness są zdania, że w każdym wieku można zrzucić zbędne kilogramy, trzeba tylko tego chcieć. Powoduje to, że zarówno nastolatki, jak również dorośli, kobiety po ciąży i emeryci ochoczo odwiedzają siłownie oraz przechodzą na drastyczne diety po to tylko, aby waga wskazywała mniejszą liczbę kilogramów. Niestety, wiele wskazuje na to, że osoby po 50 roku życia, które przechodzą proces odchudzania, nie mogą sobie na wszystko pozwolić, a nawet powinny zachować pewne środki ostrożności. Nawet jeśli czują się młodo i są pełni energii, muszą pamiętać o ograniczeniach związanych z dietą i tempem zrzucania dodatkowych kilogramów.

Jak dużo można schudnąć po 50? Lekarze zalecają, aby osoby dojrzałe traciły masę wolniej niż ich młodsze koleżanki i koledzy. Najlepiej, jeśli nie zrzuca się więcej niż dwa kilogramy miesięcznie. Przy zbyt szybkim chudnięciu na ciałach dojrzałych osób pozostaje nadmiar skóry, który jest niemożliwy do usunięcia. Należy pamiętać, że dojrzała skóra nie jest już tak sprężysta, jak przed 20 laty. Poprzez otyłość skóra rozciąga się, natomiast po redukcji wagi na ciele pozostaje nadmiar skóry. Zdarza się, że dojrzałe osoby, u których występuje zbędna skóry, poddają się interwencji chirurga plastycznego, który likwiduje problem. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że po zabiegu chirurgicznym wygląd twarzy i ramion może się znacznie pogorszyć.

W jaki sposób chudnąć po 50? Istotny jest wybór sposobu odchudzania. Już na początku należy spośród branych pod uwagę metod odchudzania odrzucić głodówkę, a to przede wszystkim z kilku powodów. Starsze osoby, na których barkach spoczywa ciężar wielu przebytych i aktualnych chorób, często przyjmują lekarstwa. Nawet krótkotrwała głodówka, a nawet ograniczona dieta mogą przyczynić się do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, w tym anemii. W sytuacji, kiedy organizmowi zabraknie podstawowych, niezbędnych składników odżywczych, leki mogą nie być prawidłowo wchłaniane. Dodatkowo, wraz z wiekiem zmienia się sposób funkcjonowania organizmu, przeobrażeniom ulega proces metabolizmu. Kiedy układ pokarmowy zacznie gorzej pracować, na pewno starsza osoba to zauważy. Pojawią się biegunki i zaparcia, a układ pokarmowy będzie miał za mało soków trawiennych.

Ważne, aby zastosowana dieta była lekkostrawna, jednak obfitowała przy tym w różnorodne składniki odżywcze, przede wszystkim w błonnik. Starsze kobiety niejednokrotnie mogą cierpieć na osteoporozę, dlatego tak ważne będzie dla nich utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. Brak wapnia może powodować jeszcze większy problem dla kości. Warto pamiętać, aby dzienne spożycie tego składnika u osób starszych nie było mniejsze niż 1000 mg.

Jeśli seniorowi bardzo zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, w pierwszym kroku powinien skonsultować się z dietetykiem. Specjalista dobierze odpowiedni sposób żywienia. W zalecanych pokarmach nie powinno zabraknąć witaminy D, czy takich jak C i E, które spowalniają proces starzenia.

Odchudzający się senior powinien wprowadzić do swojej diety więcej gotowanych na parze mięs, a także ryb morskich – najlepiej tłustych. Przy tym należy unikać słodyczy, a posiłki powinny być mniejsze i częstsze. Warto również pamiętać o piciu dużej ilości wody.

W parze z dietą powinna iść aktywność fizyczna. Każda dojrzała osoba powinna mieć indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń. Należy przy tym unikać trudnych i wyczerpujących ćwiczeń.

Zrzucenie zbędnych kilogramów dla seniora nie jest łatwym zadaniem. Ważne, aby na pierwszym miejscu zadbać o zdrowie, później o wygląd. Racjonalnie dobrany zestaw ćwiczeń i posiłków może sprawić, że seniorzy zaobserwują pozytywne zmiany w swoim samopoczuciu i sylwetce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here