leczenie próchnicy

Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą atakującą tkanki twarde zęba. Jej pierwszym objawem jest demineralizacja tkanek, z czasem prowadzi przy tym również do proteolizy substancji organicznych, co jest konsekwencją obecności kwasów wytworzonych w następstwie metabolizmu cukrów. Początkowo pacjenci mogą nie mieć świadomości tego, jak poważny jest problem, z jakim się zmagają. Z czasem jednak okazuje się, że próchnica zębów może pociągać za sobą poważne konsekwencje, w tym również konieczność ekstrakcji zainfekowanego zęba.

Jak leczyć próchnicę?

W wielu publikacjach, których tematem jest leczenie próchnicy zębów możemy przeczytać, że problem ten dotyczy zdecydowanej większości naszych rodaków. Jest charakterystyczny przy tym nie tylko dla osób dorosłych, ale i dla dzieci. Nie oznacza to jednak, że próchnica pojawia się na zębach w przypadkowy sposób. Czynnikami ryzyka w przypadku tej choroby są nie tylko same bakterie próchnicowe, ale również cukry proste pojawiające się w codziennej diecie. Trudno też mówić o rozwoju tej choroby ignorując wpływ, jaki na wspomniany rozwój ma pewna niefrasobliwość samych pacjentów, którzy często nie przywiązują dużej wagi do higieny jamy ustnej.

W wielu publikacjach starających się odpowiedzieć na pytanie o to, jak wyleczyć próchnicę zębów można też znaleźć informację o predyspozycjach do tej choroby. Rzeczywiście, badania naukowe zdają się potwierdzać, że zęby niektórych pacjentów są szczególnie podatne na rozwój próchnicy. Przeważnie wspomina się w tym kontekście o uwarunkowaniach genetycznych, choć zwraca się też uwagę na warunki socjalne. Coraz odważniej mówi się o tym, że podatność na próchnicę to konsekwencja zjawisk mających miejsce jeszcze w trakcie życia płodowego. To właśnie wtedy często nie spełnia się zapotrzebowania na fluor i wapń. Dostarczanie tych pierwiastków jest ważne także w okresie wzrostu.

Zapoznając się z informacjami umieszczonymi na stronie emdent.pl można wysnuć wniosek, że walka z próchnicą jest możliwa, jest jednak procesem wieloetapowym. Jej podstawą są regularne przeglądy stomatologiczne, w czasie których oceniany jest stan jamy ustnej pacjenta. Odwiedzanie gabinetu w regularnych odstępach czasowych pozwala na wykrycie problemu wtedy, gdy jego stadium nie jest jeszcze zaawansowane. Lekarz może wtedy szybko pozbyć się bakterii próchnicowych, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów. Dobrze przeprowadzony przegląd stomatologiczny powinien też obejmować sprawdzenie wiedzy pacjenta na temat higieny jamy ustnej. Niestety, choć niemal każdy jest przekonany o tym, że dba o zęby w profesjonalny sposób, w rzeczywistości wiele praktyk jest niedopuszczalnych.

Mówiąc o profilaktyce przeciwpróchnicowej warto pamiętać także o tym, jak ważnym jej elementem jest odpowiednia dieta. Dziś trudno już całkowicie wyeliminować z niej cukry proste, należy jednak pamiętać, że po każdym słodkim posiłku zęby powinny zostać starannie wyszczotkowane. Im szybciej będzie to miało miejsce, tym większa będzie szansa na usunięcie bakterii próchnicowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here