Czy woda gazowana utrudnia odchudzanie?

Spotkaliście się kiedykolwiek ze stwierdzeniem, że woda gazowana może utrudniać odchudzanie? Chcąc pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej należy z diety wykluczyć wszelkie napoje gazowane, ale czy woda gazowana również się pod tym podpisuje? Jakie zależności istnieją pomiędzy woda gazowana a odchudzanie?
Każdy, kto choć raz podjął walkę ze zbędnymi kilogramami, na pewno zastanawiał się stojąc przed regałem w sklepie, jaką wodę wybrać. Przecież każdy producent oferuje coś innego, prześcigając się w ilości składników mineralnych, walorach smakowych i innych obietnicach. Jedno jest pewne: każda z nich świetnie gasi pragnienie i nawadnia nasz organizm. Tutaj należy zaznaczyć, aby wyeliminować całkowicie z diety smakowe wody mineralne. Zawierają ogromną ilość cukru, nie gasząc pragnienia, a jedynie sprawiając, że coraz bardziej chce nam się pić.
Może i mają wartość energetyczną, ale nie taką, jakiej potrzebuje nasz organizm, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.
Jeżeli skusimy się na wody średnio- i wysoko zmineralizowane, mamy szansę, aby dostarczyć organizmowi różne niezbędne pierwiastki, takie jak wapń, magnez, czy też sód. Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, taka dawka na pewno będzie świetnym uzupełnieniem diety. Ponadto wody można użyć do przygotowania różnego rodzaju koktajli odżywczych i energetycznych.
Przejdźmy do sedna. Czy woda gazowana a odchudzanie to dwie różne bajki? Wody gazowane bardzo często przedstawiane są jako gorsze od swoich niegazowanych odpowiedników. Czy obecność CO2 jest szkodliwa? Sugeruje się, iż dwutlenek węgla upośledza wchłanianie zawartych w nich cennych pierwiastków, podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego, powoduje wrzody żołądka, utrudnia wchłanianie pokarmu, jak i nawodnienie organizmu.
Jak się okazuje, wyżej wymienione przeciwwskazania nie mają żadnego odpowiednika w rzeczywistości. Nie ma żadnych dowodów, które potwierdzałyby fakt, iż CO2 wpływa negatywnie na wchłanianie magnezu, czy też wapnia. Najbardziej nieodpowiednim stwierdzeniem w tym momencie jest fakt, że dwutlenek węgla nie pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Producenci tworzą różnego rodzaju napoje gazowane, które może i wywołują wyżej wymienione skutki uboczne, ale te wszystkie właściwości nie dotyczą wód mineralnych gazowanych.
Czy istnieją jakieś walory, przemawiające za spożywaniem wód z dwutlenkiem węgla? Poza smakiem to chyba żadne. Czy smakuje lepiej? Wszystko jest kwestią kubków smakowych. Istnieją porównania, które jednoznacznie pokazują więcej zwolenników gazowanych wód mineralnych, niż niegazowanych. Z punktu widzenia chemicznego, zawartość dwutlenku węgla jest korzystniejsza podczas upałów, gdzie CO2 sprawia, że świeżość wody dłużej się utrzymuje. Dwutlenek węgla to naturalny konserwant.
Czy są jakieś przeciwwskazania do picia gazowanych wód mineralnych? Szczególną uwagę powinny zwrócić tu osoby bardziej wrażliwe. Mogą one być problemem u osób, które zawodowo trenują sporty wytrzymałościowe. Ponadto ludzie mający problemy z układem pokarmowym, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy powinny pomyśleć o zmianie gazowanej wody mineralnej na niegazowaną. Ta sama zależność zalecana jest przy zapaleniach gardła, gdzie jesteśmy narażeni na dodatkowe podrażnienia.
Osoby szczególnie wrażliwe mogą zaobserwować także zgagę, wzdęcia, czy gromadzenie gazów. Jeżeli jednak takie nieprawidłowości nie istnieją, to tak naprawdę nie mamy się czym martwić.
Spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne, gdyż woda stanowi nawet 70% masy dorosłego człowieka. Nawodnienie organizmu to kolejna kwestia. Brak odpowiedniej ilości wody sprawia, iż jesteśmy bardziej podatni na zmęczenie. Dzięki niej jest możliwe usuwanie końcowych produktów przemiany materii. Odpowiada również za transport wszystkich składników odżywczych do wszystkich komórek ciała.
W pośpiechu często zapominamy o odpowiednim nawodnieniu. Dla osób odchudzających się kwestia ta jest bardzo ważna. Nie ma tu jednak znaczenia, czy wybierzemy wodę gazowaną, czy nie gazowaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here